VÕLAPROBLEEMID: 5 tegevust, mida ei tohiks teha võlgnevuse tekkimisel

VÕLAPROBLEEMID: 5 tegevust, mida ei tohiks teha võlgnevuse tekkimisel

Laenamises ei ole midagi uudset, kuid vahel võib tekkida eneselegi ootamatult olukord, kus võetud kohustusi ei ole enam laenuandja ees võimalik täita. Selliseks olukorraks on kasulik olla ette valmistunud ja eelnevalt enda jaoks selgeks mõelda kindel tegevuskava, et end valesti käitudes kogemata mitte suuremasse "auku kaevata". Raha24 ulatab siinkohal abikäe ning tuletab meelse kasulikud tarkuseterad, kuidas ootamatus olukorras käituda.

1. Ära tunne valehäbi!

Võlgnevuste tekkimine on vaieldamatult selline olukord, kus keegi end hea meelega näha ei sooviks. Tihti kaasneb võlgadesse sattumisega häbitunne, mida on raske vältida, kuid millest ei tohiks end siiski heidutada lasta.

Kohustuste kasvamine üle pea ei ole kindlasti midagi rõõmustavat ega seesugust, mida laiale ilmale kuulutama tahaks minna, kuid selles olukorras juba sees olles tasub haarata härjal sarvist!

2. Ära võta uut laenu!

Paljud võlgadesse sattunud inimesed usuvad mingil põhjusel, et omakeskis lahendusi leides on kuidagi valutum olukorraga hakkama saada. Seda uskudes tehakse aga liiga sageli vigu, mis võivad karmilt kätte maksta.

Kõige suurem nendest vigadest on ilmselt olukord, kus vanade võlgade kustutamise eesmärgil võetakse endale eraisikute (sõbrad, tuttavad) käest uusi laene peale.

Sellega pannakse aga soovitud tulemusele vastupidiselt veerema ohtlik "lumepall", mille peatamine on lõpuks väga raske.

3. Ära jää maksete tasumisega hiljaks!

Mõnel juhul arvatakse ekslikult, et maksetega venitamine justkui aitaks võlaga tegemisel aega juurde võita. Tegelikkuses see muidu nii ei ole ning endale tuleks teadvustada, et probleemi edasilükkamine ei aita seda olematuks muuta. Korrektne maksekäitumine, sh laenumaksete õigeaegne tasumine on üks peamisi võtmesõnu, mis aitab võlaolukorras kaasa kokkulepete sõlmimisele.

Maksetega hilinemisel on veel lisaks pahupool, millele tuleks eraldi tähelepanu pöörata. Nimelt üle maksetähtaja olevad arved tekitavad ühel hetkel maksehäire avalikku maksehäireregistrisse, mis on pankadele nähtav veel aastaid pärast sissekande kustutamist.

4. Ära poe võlausaldaja eest peitu!

Makseraskustesse sattumisel on keerulisest olukorrast väljumise peamine võti koostööl.

Soovituslik on võlgnevuse tekkimist juba eos ennetada. See tähendab, et kui probleemide tekkimist on juba ette näha, siis on targem võtta võlausaldajaga ühendust pigem varem, kui jääda teatamisega hiljaks.

Ennetav käitumine aitab laenuandjal makseraskustesse sattunud inimest paremini mõista ning pigem soosib seda, et mõlemale osapoolele sobiv lahendus välja pakutakse!

Paljud inimesed kardavad, et probleemidest rääkimine tekitab olukorra, kus halvustavad pilgud on vältimatud. Tegelikult on olukord aga sootuks vastupidine, sest võlgnevuste ennetamise nimel on laenuandjad pigem huvitatud sellest, et koostöös neid vältida.

Raha24 on makseraskustest vabanemiseks loonud tasuta maksepuhkuse ja olemasoleva laenu refinantseerimise võimaluse. Selliseid variante ei tarvitse peljata, sest need on loodud eesmärgiga kohustuste koormat vähendada ja tulla kliendile nii palju vastu kui võimalik.

5. Ära lase nõudel liikuda inkassosse!

On selge, et lõputult ei hakka ükski võlausaldaja laenusaajaga kompromissi otsima. Seetõttu tuleb valmis olla, et sobiva lahenduse puudumisel pöördub laenuandja ühel hetkel inkassosse

Inkasso tegeleb võlgade sissenõudmisega, mis sisult näeb välja kohtuvälise kokkuleppe sõlmimisena. Enamasti pakutakse võimalust võla vabatahtlikuks sõlmimiseks näiteks selleks sobivat maksegraafikut sõlmides.

Arvestama peab aga, et see teenus pole võlgniku jaoks tasuta. See tähendab, et lisaks laenuandja võlale, mis puudutab põhiosa, intressikulu ning võimalikke viiviseid, tuleb inkassofirmale eraldi tasu maksta võla menetlemise eest.

Lühike tegevuskava võlgadega maadlemiseks:

Lõpetuseks on paslik välja tuua väike meelespea, millest võlgadest välja rabelemisel kasu võiks olla:

  • kaardista oma võlad ehk probleemi ulatus;

  • ära karda probleemist rääkida: pöördu abi saamiseks võlausaldaja ning vajadusel ka nõustaja poole;

  • ole oma olukorra hindamisel aus;

  • kui oled kokkulepped sõlminud, siis tee kõik, et nendest kinni pidada!

Loe lisaks Rahablogi postitust: "Mida teha kui oled jäänud võlgu?"


Veel samadel teemadel

Intress 2% kuus

Vali summa
100 €
5000 €
Vali periood
2 kuud
60 kuud
Kuutasu
0 €