Uue hooaja algus - hoia kulud kontrolli all

Uue hooaja algus - hoia kulud kontrolli all

“Kõik-kõik on uus septembrikuus” kõlab aegumatu värss. Suvi lõppeb septembri saabudes justkui üleöö ja äkitselt saab hommikul peegli ees uue lipsu sirgeks sättida, argises töörutiinis ootavad täitsa uued kohustused või leiad ennast suisa uuest keskkonnast ja rollist. Näiteks tudengielu võlu ja valuga tutvumas.

Jah, nii mõnelgi korral on 1. september märgilisema “uue algusega” kui 1. jaanuar. Ka meelelahutus ja kaubandus septembri eel ei maga vaid ahvatleb kõikjal uute põnevate sügistalviste kollektsioonide ning uute hooaegadega. “Uus mina” vajab ju uut teksapaari, kõige uuemat telefoni ning lugematuid hommikukohve kõige hipsterimates tudengikohvikutes… või kas ikka vajab?

Uus on suhteline - ütle “stopp” emotsioonostule!

Sügis on uue hingamisega absoluutselt igas valdkonnas! Tehnoloogiahiiud toovad turule uusimaid mobiiltelefone, moeloojad kauneid sügiskollektsioone ning põnevust täis värske hooaeg algab ka nii kinodes, teatrites kui muudes meelelahutusasutustes. Kuigi sotsiaalmeedia vilkuvad bännerid, imelised väljapanekud ning ümbritsev keskkond teeb kõik, et panna Sind uusimat iPhone't või tuntud brändi pehmet sügismantlit ihalema, tasub endale esiti “Stopp” öelda ja mõelda:

  • Kas mul on seda telefoni/mantlit vaja?

  • Kui mul tõesti on uut telefoni/mantlit vaja, kas just kõige uuemat?

See teine küsimus ongi strateegiline - üldiselt langetab tutikas mudel või rõivakollekstioon varasemate hindu olulisel määral. Lisaks võid endale mõtlemisaega võttes paar päeva hiljem avastada, et kiusatus ning seega ka “vajadus” on üle läinud… ja raha alles! Vana telefon täidab täna veel suurepäraselt eesmärki: helistada saab, chat äpid toimivad ja pildid näevad ka enam vähem tiptop välja. No ja “allahindluse” sektsioonist või sekkaris oli isegi omanäolisem mantel, millega sügisele “uue minana” vastu astuda.

Uus ongi väga suhteline mõiste - mõistlik on seda vaid puhtalt oma perspektiivist vaadata ning mitte lasta suurustavad Instagramipostitustel ja reklaamidel ennast mõjutada.

Jälgi sooduspakkumisi ja tee kohvi termosesse kaasa

“Tudengid söövad vaid kiirnuudleid” on järjekordne aegumatu müüt. Arvestades tavalise kiirnuudli toidukorra hinda ja toiteväärtust, oleks tegelikult märksa tulusam, tervislikum ja mõistlikum kartulit ja kana või makarone hakklihaga süüa. Seda eriti, kui jälgid suurtes toidukettides olevaid sooduskampaaniaid, kus sisuliselt igas kategoorias arvestatava võidu võid saavutada. Miks maksta rohkem, kui sama toote võib saada 30% odavamalt, vahel isegi kuni poole odavamalt?

Sügise jahenevate ilmade ja asjalikul ilmel tööle-loengusse suundudes tekib ka filmis nähtud vajadus linna mõnusamast kohvipoest omale kohvi kaasa osta ning trendikas tops näpus hommikusse kiirustavasse linnavaibi suunduda. Ja kuigi suure vahukooremäega latte võib tunduda ahvatlevana, siis tasub nädala lõpus oma kohviostud kokku lüüa ja mõelda, mitu kohvipakki sama raha eest oleks saanud. See teadmine äratab paremini kui mistahes kohv!

Õnneks on lisaks erinevatele kohipoodidele täna ka igasuguses disainis ja versioonis termoseid/kohvitopse, kuhu iseenesest on veel trendikam oma kohv kaasa teha - vahet pole, kas suundud loengusse või koosolekule. Säästad raha, loodust ja oled jätkuvalt oma kohvitopsiga hommikuses “kõigil on kohvi” flows.

Tee omale eelarve ja pea sellest kinni

Üldiselt aitab kulusid - mõistlikke ning sealjuures ka ebamõistlikke - kõige paremini tuvastada ja kontrolli all hoida kulutuste ülesmärkimine. Päevamärkmik? Mõni rahaäpp? Lihtne Exceli tabel? Vali enda jaoks kõige sobilikum lahendus ning leia kategooriad, kuhu kulutused märkida. Riided, toit, ööelu, tehnoloogia… Nii saad suurepärase ülevaate, kas kuu limiit öistes lokaalides on ületatud ning püsib kenasti meelest, et “üle 100€ kuus riietele ei kuluta” tõesti ühe kuu piiridesse jääb ja eelmisel nädalal soetatud uus kleit ei tundu kui eelmise kuu ost.

Vahel võib oma kulutusi mustvalgelt paberilt või ekraanilt vaadates suisa hirmutav olla, kuid kui endas see tahe leida ning harjumus kujundada, muutub mõõdukas kulutamine pigem säästmiseks ja Sinu elu osaks. Nii on mõistliku rahakäsitlusega lihtsam ootamatustega toime tulla, makseraskusi vältida ning vajadusel ka laenu saada.


Veel samadel teemadel

Intress 2% kuus

Vali summa
100 €
5000 €
Vali periood
2 kuud
60 kuud
Kuutasu
0 €