Taaskasutus - hea nii rahakotile kui loodusele

#Varia

Taaskasutus - hea nii rahakotile kui loodusele

Kas Sulle tundub vahel, et kapp on riideid täis, kuid selga pole ikka midagi panna?

Tänased turundusstrateegiad on üles ehitatud eesmärgiga suunata meid ostma: hooaja allahindlus ühes kohas ja hullud hinnad teises poes. Sa küll ei vaja tegelikult uusi riideid, sest ostsid need juba eelmise soodukaga, kuid lahkud ostumöllust siiski mitme kotiga.

Pärast õnnejoovastust ja hetkelist rahulolu tuleb Sulle tänaval vastu mitu inimest, kes kannavad sama mantlit, mille just soetasid. Rahulolu asendub pettumusega! Halastamatult leiab seesama ostukott asukoha pimedas kapinurgas ning riietele mõeldud eelarve on selleks kuuks juba 2 korda ületatud.

Tuleb tuttav ette? Tegelikult on olemas lahendus, mis laseb Sul trendikalt rohkem tarbida kuid on säästlikum nii loodusele kui rahakotile - taaskasutus!

Taaskasutus on kahesuunaline - tarbi ise ja paku tarbimisvõimalusi teistele

Kui jälgid kuumimaid trende, sotsiaalmeedia influencereid ja teisi kuulsusi, jääb üha rohkem kõrva-silma teadlik tarbimine. Enam ei ole põletav küsimus “kellel on rohkem asju?” - vastupidi! Minimalism, kvaliteet kvantiteedi üle ja taaskasutus on tulnud, et jääda. Põletavaks küsimus on täna hoopis, “kes suudab asjadele vastu panna?”

Ühest küljest toetab teadlik tarbimine väiksemat vajaminevate asjade hulka, teisest küljest loob võimaluse juba olemasolevate mõistlikuks taaskasutuseks - nii Sinu enda kui teise jaoks.

Näiteks, kas Sa oled kunagi mõelnud, et taaskasutus aitab Sul:

1) Vahetada oma garderoob välja tihemini kui kunagi varem. Kõik Müürilille täikad, Buduaari turud ja basaarid soosivad täna uhkusega riiete taaskasutust ja pidevat vahetust - seda äärmiselt soodsa hinnaga!

2) Panna niisama seisvad asjad enda jaoks raha teenima või annetada. Ehk panusta taaskasutusse - müü või kingi kapinurgas seisvad asjad kellelegi, kel neist rohkem rõõmu. Sinul tekib juurde vaba ruumi (ja raha) ning kõik on rahul!

3) Saada oma eelarve parema kontrolli alla. Taaskasutuses võid ka 10 € eest leida nii uue kleidi, kampsuni kui salli. Hästi planeerides jääb pool raha veel alleski!

4) Kujundada äärmiselt omanäolised rõivakomplektid. No vaevalt keegi Sulle tänaval sama riietusega, mille just vintage second-handist megahea hinnaga skoorisid, vastu tuleb!

5) Hoida ära kulukaid emotsioonoste, mida hiljem kahetsed! Ostuvajadusi saad tegelikult rahuldades ka otsides taaskasutuspoodide sooduspakkumisi. Võid üllatuda, kuidas nii mõneski poes on “tõeliselt hullud päevad” nt kõik tooted alla 5€ või vaid 1-2€. 2 lisaeurot mittevajalikule vs 20€ või suisa 200€ paneb ikka mõtlema küll...

Kui Sulle tundub, et sõbrannal on pidevalt uusi ägedaid rõivaid või eriti kihvt retro serviis, siis küsi julgelt, kust need pärinevad. Täna on vastus, et kuskilt taaskasutuse basaarilt, Facebooki grupist või hipsterlinnaku second handist isegi tõenäolisem kui ülestunnistus, et sõbranna soetas need mõnest nooblist poest 500% juurdehindlusega.

Võta endale see hetk ja suhtu skepsisega järgmisesse soodukasse, mis netibänneril teatab, et see 55 € T-särk on superdiil, sest tavahinnaga maksab see suisa 95€. Mitte keegi ei vaata viltu, kui Sa selle 90 €, mis Sa “taaskasutus vs soodukas” särgi ostuga “säästsid”, hoopis oma kodulaenu sissemakseks kõrvale paned. Vastupidi, respekt, ja nii toimides ei lase uus kodu, ümbermaailmareis või unistuste auto end kaua oodata!

Kas ühe õhtu riietus on väärt kümneid, isegi sadu eurosid?

Tihti viivad poode kammima just pikalt oodatud üritused: glamuursed galaõhtud, tädi juubel või heade sõprade pulmapidu. Jah, suurepärane välimus, ilus kleit ja kehasse sobiv triiksärk aitavad üldjuhul kaasa ka enesekindlale naeratusele. Kuid siit küsimus: kas ühe õhtu riided on väärt kümneid või sadu eurosid - eriti, kui soetad rõivad vaid konkreetseks sündmuseks?

Vastuse saab igaüks ise otsustada. Siiski on hea teada, et ürituse dresscodest tekkivale stressile ja laastustööle rahakotis leidub ka mõistlikke alternatiive:

1) Kasutada mõnda varasema ürituse tarbeks soetatud riietust. Saad mängida erinevate ehete, lipsu või näiteks uue vööga. Suur hulk staare nii Eestist kui Hollywoodist, näiteks Kate Blanchett või Keira Knightley, on punase vaiba üritustel uhkusega korduvalt sama kleiti kandnud. Inimeste imetlus nende vastu aga vaid kasvab. No ja kes see päriselt täpselt mäletab, mis Sul eelmisel üritusel seljas oli?

2) Leida vägev rõivas taaskasutusest. Ka presidendi vastuvõtul ning meelelahutussündmuste galal on käidud taaskasutusest soetatud kleidiga, mis muuseas ka õhtu tõelisse TOP 5 hulka valitud. Tea, et on ka second hand poode, mis just vähekantud showroom proovikleitidele ja pidulikele riietele orienteeritud. Tasub kindlasti uudistama minna!

3) Mõtle ja soeta vaid riideid, mida saad ikka ja jälle uuesti kanda. Osta vaid äärmisel vajadusel tõeliselt meeldiv riietus, mida ka ise hiljem taaskasutada saad: kas siis müüa või uhkusega taaskanda!

Jah, mõistlik tarbimine säästab loodust, elukestvust ja Sinu oma raha. Sestap võikski ühe riietuse eluiga olla pikem kui paar tundi ja üks üritus - arvestades ka vaeva, mida Eesti disainerid, Itaalia moeloojad või alamakstud Aasia lapsed selle loomisesse panustanud on. Ühe vana võib olla vabalt kellegi teise uus.

Taaskasutus ei ole ainult riided - see on elustiil igas eluvaldkonnas!

Taakasutus ei hõlma tegelikult ainult riidekappi. On täitsa uskumatu, kuidas paari euroga võib taaskasutuspoest leida näiteks kristallpokaalide komplekti, mille sarnast paar päeva varem Kaubamajas imetlesid. Või saada sümboolse kommikarbi vastu lapsele igati korralik kirjutuslaud, mis kellelgi täna lihtsalt ees seisab.

Populaarsust koguvad nii mööbli restaureerimise kui riiete ümbertegemise koolitused ning varasem “vana ja kopitanud” on täna hoopis peene nimega “vitange”. Ka kodusisustusblogijad eelistavad iga kell ajalooga perereliikviast mööbli ning iidsete palkseinade taastamist IKEA masstoodangule. Retrostiil, fotode taastamine ja täpilised tassid on taas moes - sestap tasub vanavanemate pööningutel tuulata ja üllatuslikult võib välja ilmuda näiteks imeilus tammepuust kummut, mis väikse kõpitsemise järel ideaalselt ka moodsasse elutuppa sobib ja sõprade ahhetavaid pilke kogub.

Taaskasutus on kõikjal meie ümber. Korduvkasutatavad kohvitopsid ja veepudelid on üheks populaarsemaks aksessuaariks käekotis, hipsterlinnakud üle maailma on täis taaskasutusest tekkinud moebrände ning sotsiaalmeedias käib aktiivne eluvajalike asjade ost-müük-vahetus. Tasub kindlasti silm peal hoida, kui teinekord midagi konkreetset otsid - ja selle peaaegu tasuta leiad.

Iga väike muudatud loob efekti

Kindlasti ei pea taaskasutus tähendama drastilist üleöö muutust - pigem võta seda kui suurepärast ja teadlikku võimalust nii mõneski olukorras oma raha, närve ning keskkonda säästa.

Enne, kui plaanid endale midagi uut soetada, vasta ausalt kas Sul on seda vaja ja kas see mahub Sinu eelarvesse? Ehk aitab kaine mõistus ja taaskasutus teinekordki kuu lõpus rahuloleva muigega oma graafikus olevat kulurida või üleliigsete asjade müügist saadud tulunumbrit vaadata?

Taaskasutus on trend, elustiil ja mood - kolm ühes. Noortele meeldib riideid vahetada, taaskasutuse vaib levib aina rohkem festivalidel ning inimesed teevad üha rohkem kaalutletud otsuseid. Tarbi teadlikult ja leiad selles peagi kasu oma riidekapile, tuleviku keskkonnale kui oma rahale!


Veel samadel teemadel

Vali summa
100 €
5000 €
Vali periood
2 kuud
60 kuud
Kuutasu
0 €