Soodne laen – mis tingimustele see vastab ja kuidas leida?

#Finants

Soodne laen – mis tingimustele see vastab ja kuidas leida?

Laenu võttes peaks Sinu eesmärk olema saada enda jaoks võimalikult hea pakkumine. Soodne laen ei ole häbiasi - pigem teadlikult oma rahaasjade üle kontrolli haaramine. Olenevalt laenu summast saad odavaima laenupakkumise kasuks otsustamisel säästa kümneid, isegi sadu eurosid.

Anname omalt poolt mõned nipid, mille järgi soodne tagatiseta laen ära tunda. Lisaks toome välja soovitused, kuidas erinevate laenuandjate parimad pakkumised üles leida ehk kuidas laenuvalikutest tõelise võitjana väljuda!

Väike intress ei tähenda automaatselt soodsat laenu. Jälgi KKM-i

Üsna tüüpiliselt räägitakse laenudest koos intressidega. Tõsi, laenud ja inressid käivad koos nagu sukk ja saabas, sool ja pipar või suvi ja maasikad. Paraku tuleb soodsa laenu otsingul enda jaoks selgeks teha, et ainuüksi intressimäära järgimine Sulle parimaid pakkumisi kätte ei näita - võib, aga ei pruugi! Intress ei ole ainus kulu, mis laenuga kaasneb. Laenu tegelikku kulukust aastas koos intressi, lepingutasude, haldustasude ja muude lisakuludega näitab krediidi kulukuse määr, ehk KKM.

KKMi kuvamine iga laenupakkumise juures on kohustuslik ja Finantsinspektsiooni poolt jälgitav. Eesmärk on lihtne: soodsaima laenu jaoks tuleb Sul leida sama laenusumma ja tingimuste juures kõige madalam KKM. Võrdlusmomendi ja suurema pildi saamiseks on soovitatav võtta laenupakkumine vähemalt 3-4 erineva laenupakkuja juurest.

Pankade poolt pakutavate tarbimislaenude keskmine kulumäär 2020 esimesel poolaastal oli 20,52% aastas, ja maksimaalne lubatu 61,56% aastas. Kõik maksimaalselt lubatud KKM-i piirimail olevad laenud jäta võimalusel kohe kõrvale - eriti kui laenad kauemaks 1 perioodiks

Seega ära lase ennast uskumatuna tunduvast intresssit pimestada vaid keskendu esimese asjana erinevate pakkujate KKM-le. Näiteks Raha24 väikelaenu on võimalik uuel kliendil saada kulumääraga 19,98%. Vajadusel küsi pakkumist.

Pööra tähelepanu laenu kõrvalkuludele ja tingimustele

Jah, lisaks intressidele kaasneb enamikel juhtudel laenudega erinevaid lisa- ja kõrvalkulusid - näiteks lepinguhaldus- ja konto väljastustasud. Tegelikult võiksid kõik pakkumises välja toodud lisatärnid ja kummalised kulud Sinu peas kohese küsimärgi tekitada. Proovi arusaamatud numbrid enne laenuga nõustumist kas või paberi peal arusaadavaks teha. Ainult nii saad aimu, mis see 2% siin ja 1,5% seal rahaliselt täpsemalt tähendab. Tühisena näivad protsendipunktid koos võivad kokku anda arvestatava kulu. Vajadusel konsulteeri abi ja selguse saamiseks laenuspetsialistiga.

Tutvu lähemalt ka laenutingimustega: kas laenupakkuja võimaldab näiteks tasuta maksepuhkust või laenu ennetähtaegset tasumist ilma lepingutrahvita? Isegi, kui tunned ennast täna laenu võttes finantsiliselt turvaliselt, siis igaks juhuks ette mõelda ei ole kunagi halb. Sarnaste tingimuste ja laenu kalliduse korral eelista pigem laenupakkumist ennatlike lisahüvedega - näiteks tasuta maksepuhkuse võimalus, 24/7 klienditeenindus vmt.

Võta enda jaoks kaasa ka teadmine, et just tagatiseta väikelaenude korral tasub suurte pankadele kõrval küsida pakkumist ka väiksematelt krediidiandjatelt. Mõnelgi juhul võid leida pangale nii rahaliselt, ajaliselt kui mugavuselt arvestatava alternatiivi. Lõppkokkuvõttes otsid ju laenu, mis on Sulle soodsaim ja rahaliselt kasulikum.

Võrdle laenupakkumisi laenuvõrdlusportaalides, kuid otsusta personaalse pakkumise pealt

Soodsate laenupakkumiste leidmiseks teadvusta oma vajadus ning tee alati eeltööd.

Üldiselt tasub uurida erinevaid laenuvõrdlusportaale, nt kiirlaenud.ee või laenukompass.ee, mis pidevalt turgu jälgivad ja kõrvutavad Sulle esmase ülevaate põhjal hetke parimad pakkumised üksteise järel ekraanile. Nii tekib vähemalt mingisugunegi turutunnetus, mis aitab kaasa teadlikuma valikuga laenupakkumise kasuks.

Arvesta et ükski võrdlussportaal ei arvesta Sinu personaalse finantsolukorraga. Mõistlik on mõned krediidiandjad- ja pakkumised enda jaoks välja vaadata ja neilt otse personaalset laenupäringut küsida.

Silm tasub peal hoida ka konkreetsetel pakkumistel, mida alternatiivseks laenupakkumiseks kõrvutada. Näiteks on Raha24-s eripakkumised just esmalaenajale.

Ära lange “kampaanialõksu” - tutvu tingimustega täpsemalt!

Erinevate “0-intress” ja “laena 3000€, maksa tagasi 3001€” kampaaniate puhul tasub tõsta tähelepanu - kui miski tundub laenumaailmas liiga hea, et olla tõsi, siis üldiselt kaasnevad sellega lisatingimused.

Sestap uuri lähemalt igat väiksematki tärni, mida laialt meediapinda saanud reklaamidel suurepärase pakkumise kõrval märkad. Nii mõnelgi juhul on 0% intressiga laenamise tingimuseks konkreetne laenusumma või -periood. Näiteks kehtib pakkumine “3000 € 3001 € tagasi” laenamisel ainult 30ks päevaks, muude summade ja perioodiga võid sattuda reklaamtriki ja keskmisest suurema intressi ohvriks.

Teinekord aga kaasnevad laenulepinguga üüratud kulud, mis lubatud “turu soodsaima laenu” mõistet pisut moonutavad ja KKM järgi pigem kalliks osutuvad. Seepärast tasub alati kampaaniapakkumise kõrvale küsida ka alternatiivseid. Nii saad reaalsete numbrite abil ja ilma reklaamtrikkideta enda jaoks teadlikult parima laenupakkumine leida. Kampaania ei tähenda kohe soodsaimat laenu!

Laena teadlikult ja ainult reaalse vajaduse korral!

Soodne laen on üsna suhteline mõiste ning võib iga inimese jaoks erinevat tähendust omada. Igal juhul on aga mõistlik võtta see lisaaeg, et tutvuda laenu kallidust näitavate numbrite ning tingimustega ja nende tähendus endale üksipulgi selgeks teha.

Ära kunagi laena vaid hetkeemotsiooniga pärast suurepärase pakkumisega reklaami nägemist või ainuüksi soodsast intressist pimestatuna. Kõrvuta pakkumist, mõtle laenuvajadus läbi, hoia kuklas ca 20% KKM numbrit ning tea, et teinekord võib lisatasuta maksepuhkus või ilma trahvideta laenu varasem tagasimakse suunata sarnaste pakkumiste puhul parimale valikule.

Raha24 laenutaotluse saad esitada mugavalt otse Internetis. Nii saad ühe alternatiivse pakkumise, mida kaaluda, vaid minutitega. Küsimuste tekkimisel, küsi nõu meie laenuspetsilistidelt


Veel samadel teemadel

Vali summa
100 €
5000 €
Vali periood
2 kuud
60 kuud
Kuutasu
0 €