Rahatarkus. Mida peaksid sellest teemast teadma lapsed?

#Finants

Rahatarkus. Mida peaksid sellest teemast teadma lapsed?

Lapsed saavad kodust kaasa teadmised, mis tagavad nende eduka hakkamasaamise täiskasvanuelus. Rahatarkus on üks nendest teemadest, mis edu saavutamisel põhiliseks alustalaks saab. Seetõttu on oluline, et laste ümber olevad täiskasvanud teadvustaksid enesele teema tähtsust ning mõistaksid, et neilt saadud vajalikud teadmised suunavad lapsed rahaga vastutustundlikult ümber käima. Raha24 blogi toetab selle mõtte tähtsust ning annab omalt poolt panuse, et kõik vajalikud nüansid selles teemas saaksid neile väärilist kajastust.

Raha väärtus peab olema selge juba maast madalast

Raha ning selle tähtsusega on seotud mitmed ütlused, mis ikka ja jälle kõrvu kostuvad. Üheks selliseks, mida kindlasti paljud kuulnud on, võib pidada väljendit “raha paneb rattad käima”. Selle tähenduse taga peitub tõetera, mille kohaselt rahal on inimeste elus oluline roll ning kuigi elus on ka muid väärtusi, siis tõele au andes - ilma rahata oleks elus keeruline hakkama saada.

Juba väikestele lastele on oluline selgeks teha, et isegi kui raha on piisavalt, siis tuleb näha kurja vaeva selleks, et olukord oleks püsiv. Rahatarkus üldiselt ei hõlma mitte ainult teenistuse hankimisega seotud teemasid vaid ka mooduseid, kuidas olemasolevat raha austusega kohelda, mõistlikult kasutada ning teemas edasijõudnuna ka enda jaoks teenima panna. Teisisõnu on rahatarkuse näol tegemist tervikliku kompotiga, mille vallas teadmisi omandades võib veel suuri tegusid korda saata!

Õpeta lapsele, et enamasti ei tule raha kergelt

Lapsed on üldiselt harjunud elama teadmisega, et raha pärast nad muretsema ei pea, sest neil on selle jaoks peres täiskasvanud. See on igati mõistlik lähenemine, sest väikese lapse kohustuseks pole pere rahaasjade üle muretsemine. Küll aga ei tähenda see sugugi, et lapsed peaksid arvama, et raha lihtsalt tuleb ning selleks ei pea midagi erilist tegema. Ilmselt on paljud väikelaste vanemad kuulnud oma võsukesi arvamas, et raha tuleb “seina” seest. Kui see nii on, siis on käes tagumine aeg selliste eksitavate müütide murdmiseks!

Ilmselt on enamus lapsed kursis sellega, et vanemad käivad tööl selleks, et palka saada. Samas ei hooma lapsed sageli, et tööl käimise taga on kohustus kanda rahalisi väljaminekuid: kulu eluasemele, toidule, laenudele jne. Nende väikesed pead ei pruugi seda lihtsalt ära tajuda, kuna neil on soe katus pea kohal, riided seljas ning toit külmikus, mis tähendab, et neil puuduvad rahaga seotud probleemid.

Muidugi soovivad väikesed lapsed, et vanemad saaksid nendega rohkem aega veeta, sest töö kõrvalt ei jää täiskasvanutel nendega mängimiseks alati piisavalt aega. Kahjuks ei ole aega võimalik juurde tekitada, mistõttu on lastele tähtis selgitada, mida ja milleks vanemad iga päev tööl teevad. Kui lapsed saavad aru, et elu ei koosne üksnes mängust ning eluase ei ole kingitus lahkelt pangaonult, saab pilt kohustuste osas tõenäoliselt ka selgemaks.

Muidugi on sealt edasi veel pikk tee mõistmiseni, et kulusid tuleb planeerida, kuid alustuseks on seegi teadmine piisav. Seega tuleks lapsi edaspidiselt pühendada teadmistesse, mis sisaldavad kohustusi ning seda, mis juhtub, kui need täitmata jäävad. Hea elu ei peaks olema iseenesestmõistetav ning kui laps teab juba varakult, millised tagajärjed võivad olla hooletult rahaga ümberkäimisel, siis on suurem tõenäosus, et nad mõistavad paremini täiskasvanueluga seotud kohustusi ning seda, et raha ei tule perekonda kergelt.

Räägi lapsele, et kulusid tuleb mõistlikult planeerida

Lapsed arvavad sageli, et rahakott on põhjatu ning seega rahaline ressurss, mida kasutada, niisamuti. Sellist arvamust omades tekib väikestel lastel üsna kiiresti trots vanemate vastu, kes neile mõistmatutel põhjustel keelduvad poes järjekordse mänguasja ostmisest. Laps peab võimalikult vara mõistma, et kogu vanemate palgaraha ei ole mõeldud taskurahana kasutamiseks ükskõik kui väga vanemad ka ei sooviks, et nii oleks.

Sõltuvalt lapse vanusest võiks talle selgitada, millised on vältimatute kulude suurusjärgud. Kui lapsele puust ja punaseks selgeks teha, kui suur on perekonna igas kuus teenitav tulu ning milline rahasumma jääb kätte peale kohustuslike maksete tasumist, mõistavad nad tõenäoliselt valutumalt seda, et raha ei jätku priiskamiseks lõputult. Loomulikult on iga pere võimalused erinevad ning see tekitab vajaduse mõista, et ka väikese sissetuleku juures on oskusliku majandamise tulemusel elu täiesti võimalik.

Lapse mõistmisvõime kasvades on ühel hetkel vajalik selgitada ka laenamise osatähtsust täiskasvanute eludes ning sellega kaasneda võivad ohte. Kui lapsele jätta mulje, et raha laenamine on kerge pääsetee ilma, et olulisi kohustusi kaasneks, võib sellega neile teha tulevikus suure karuteene. On oluline, et laps teaks põhimõtet “võlg on võõra oma” juba võimalikult varases eas, sest nii on võimalus, et ta ise kunagi laenuotsuseid tehes mõtleks sellised olulised sammud korralikult läbi.

5 sammu lapse toetamiseks rahatarkuse omandamise teekonnal

Rahatarkusega seotud teadmisi ei ole lastes võimalik tekitada üleöö, mis tähendab, et teadlikkuse kasvatamisel annab suurema efekti süstemaatiline harimine. Nagu ka täiskasvanud, ei suuda lapsed uute teadmiste suurt hulka korraga omandada ning seetõttu on lihtsam uut infot mõista sammhaaval.

Seetõttu soovitame uute teemadega edasi liikuda vähehaaval ning teemade raskusastet tõsta vastavalt lapse vanusele ning võimele ümbritsevat mõista. Järgnevad pidepunktid aitavad selle keerukana näiva teekonna kergemale läbimisele kaasa ning piisava püsivuse korral viivad tõenäoliselt ka soovitud sihile lähemale:

  • Võimalda lapsele tema vanusele vastav isiklik taskuraha limiit ning selgita, mis juhtub siis, kui see esimese poeskäiguga kohe ära kulutada;

  • Premeeri last väiksemate kohustuste täitmise või mõne suurema saavutuse eest - nii mõistab laps, et raha ei kuku sülle ilma selleks pingutusi tegemata;

  • Selgita lapsele, et hea haridus annab võimaluse teenida suuremat palka - see motiveerib neid reeglina koolis rohkem pingutama ning oma eesmärkide poole püüdlema;

  • Suuna last poeriiulitel vaatama hindu, et ostetavate asjade tegeliku väärtuse osas tekiks selgem arusaam;

  • Selgita lapsele pere eelarve koostamise põhimõtteid, et tal oleks võimalik aru saada, kuhu teenitud raha tegelikult kulub.


Veel samadel teemadel

Vali summa
100 €
5000 €
Vali periood
2 kuud
60 kuud
Osamakse
0 €
Arvutus on ligikaudne ja võib erineda Sulle pakutavatest tingimustest!