Uuel aastal... vana hooga?

#Rahakratt

Uuel aastal... vana hooga?

No kuulge, ma näen juba praegu teie nägusid, kui te seda pealkirja ja esimest lauset loete. Nägusid, mis püüavad säilitada ilmet, et 2020 vahetus 2021 vastu nagu iga suvaline neljapäev ikka reede vastu vahetub ja nagu sa ei kavatseks uuel aastal iseenda ja oma rahakotiga mitte midagi ette võtta. Nii ei lähe teps mitte! Loomulikult olen ma jälle siin, et oma läbipuuriva pilguga otse su hirvesilmadesse penetreerida ja südametunnistusele haavad rebida, et siis neile soola peale raputada. Kas sa kavatsed jälle ühe aasta mööda lasta mitte midagi paremaks tehes? Aasta, mida sa enam mitte kunagi tagasi ei saa?

Ma olen nõus, et see algus oli ehk veidi järsk ja sobinuks justkui kuulsa dramaturgi Mati Undi käekirjaga. See pidigi nii olema, sest ma ei tohi siin teie tähelepanu saamiseks kahjuks paljaste meeste ja naiste pilte näidata nagu rehvivahetuse reklaamides tavaliselt nii "originaalselt" tehakse. Seega on mul teisi trikke vaja. Suured mõtlejad väidavad, et inimesi paned liikuma hirm ja huvi. Need, kel on asjade vastu huvi ja kes siin juba pikemalt lugemas käinud on, need ilmselt juba tegutsevad, et oma eludes ja rahaasjades paremad olla. Need, kes seda ei tee, noh, teie tähelepanu püüdsin ma seekord hirmuga püüda.

Vaatan siin ise ka uue aasta algul veidi üle õla ja tahaksin sind veidi lohutada. Mõned aastad tagasi oma miinustes kontodega tõtt vaadates pean tunnistama, et ega mindki ei pannud rahadega tegelemise mõttes liikuma huvi. Mis huvi pidi mul oma kidura kehaehitusega kontosid vaadata olema? Pigem proovisin vältida netipangas käimist ja tihti oli poeski kaardiga makstes selline kinkekaardi tunne, et ei tea, kas mul on siin piisav summa, et oma sepiku ja Arieliga ausa mehena kodupoole minna või tuleb vahendite puudumisel paar kiiremat jooksusammu teha ja kodupoodi vahetada. Kui küsite, siis ei, ei olnud meeldiv tunne.

Pigem samastun siin sellistega, kes hirmu tõttu midagi ette võtavad. Minulgi oli juba natuke liiga hilja, aga ma korvasin selle tuima ülekompenseerimisega ja hakkasin kaotatud aega tasa tegema. Tead küll ju, see on nii nagu meestel arsti juurde minekugagi. Minnakse alles siis, kui "nahkpaak" nii suureks paisub, et näed hommikul tööle jalutades alles mõne vaateakna peegelduselt, et kas panid täna kingad ka jalga või mitte. Ehk siis jah, me teeme kõike alati natuke liiga hilja. Aga sina ei pea mitte muretsema, sest taaskord tõttab appi sinu finantsdoktor Rahakratt!

Juba see on väga hea näitaja, et sa siin lugemas oled. Tuues veelkord ühe paralleeli meditsiinimaailmaga, siis põhimõtteliselt on praegu väike võit see, et vererõhu mõõtmise aparaat mahtus sul ümber käe...

Mina sain alles kolmekümneselt aru, et ma vastutangi päriselt ja ainult ise enda tuleviku eest. Statistika järgi olin ma oma eluga siis pea poolel maal, sest Eesti mehele lubatakse umbes 70 aastavahetust enne, kui viimane rakett paugu ära teeb ja taevas taas pimedusse mattub. Ega keegi tegelikult ei ootagi, et sa oma esimesed kakskümmend aastat liiga asjalik oleksid ja tulevikule mõtleksid. Ja viimased kakskümmend aastat on juba veidi hilja... jah, matabossid lõikasid juba läbi, et siis kolmkümmend aastat seda nö asjalikku aega ainult ongi, mille jooksul peaksid saama nooruse augud lapitud ja raugaea augud kindlustatud.

Ma ei tea, mis kalkulaatori järgi näiteks Peep Vain elab, et tema kirjutas raamatu "Keset elu" viiekümbisena ja ta vist arvabki, et pool on veel ees, aga ma pigem ei soovita arvestada, et sa sotiseks elad. Okei, isegi, kui soti ära venitad, siis see lõpp küll ilmselt nii ergas ja seiklusrikas pole nagu sa praegu loodad või ette kujutad. Kuigi ma ei pea ennast keskealiseks (kes peaks, eksole), siis mul on see raamat ühena paljudest ikkagi loetud. Miks? Sest ma usun millegipärast, et kui ma loen või kuulan inimesi, kes must nö eespool on, siis ma suudan ise mõnda asja vältida või paremini teha. Mõtle korraks, see on nagu aus sohk ju - sa kuuled, mis sind mõne aja pärast oodata võib. Selle järgi mitte käitumine tundub ju kuidagi eriti rumal?

Aga teemas püsimiseks... ma tean, et iga aasta alguses on kõik kohad täis seda "uus aasta, uus mina" juttu ja enamus sellest on veebruariks sama kauge minevik nagu Süüria, Foiniikia ja Palestiina vallutamine kunn Nebukadnetsari poolt. Mhmh, see kutt tegutses ikka mega ammu. Seega, mis trikke ma teiega jagada tahaksin, et 2021 parem tuleks?

Seekord proovin teisiti läheneda. Ma ei ütle teile tavapäraselt, et minge trenni (nojah, praegu ei tohigi) või hakake kohe julmalt raha pensioniks säästma või enam ühtegi kommi ei tohi süüa ning peale kolme eksimust otsib teid üles kolm musta riietatud ratsanikku ja karistuseks järgneb Mariah Carey jõululaulude taustal 24 tundi sokkide sorteerimist pesumasinast.

Ma jätan siia lõpetuseks mõned Peep Vainu raamatus olnud küsimused. Miks teha ise, kui saan kellegi teise töö seljas edukalt liugu lasta, onju? Selle omaduse võite ka uude aastasse kaasa võtta, sest see teeb elu kõvasti lihtsamaks.

Kes ma olen? Mis on mind just selliseks kujundanud? Mida ma vajan ja miks? Milliseid vigu olen teinud ja kuidas neid parandada? Mis on saanud minu unistustest? Kuhu ma liigun? Kui vaba ma olen ja kas mulle sellest piisab? Kas ma olen ennast piisavalt teostanud ja kui ei, siis kuidas veel selleni jõuda?

Võetagu korraks aega. Ja mõeldagu!


Rahakratt on Eesti loetuima rahablogi www.rahakratt.ee looja ja isehakanud oligarh, kes on oma blogis maha kõndinud ja dokumenteerinud tänaseks juba 4- aastase #finantsvabadussõja teekonna. Tema eesmärk on panna palgatööga tulnud mündid investeerimisega tulevaid kupüüre tegema. Ta plaanib päriselt ka rikkaks saada ja kõik oma lugejad endaga kaasa võtta.

Veel samadel teemadel

Vali summa
100 €
5000 €
Vali periood
2 kuud
60 kuud
Kuutasu
0 €
Arvutus on ligikaudne ja võib erineda Sulle pakutavatest tingimustest!