Kuidas oma rahalistest eesmärkidest kinni hoida, kui sõbrad kulutama “sunnivad”?

Kuidas oma rahalistest eesmärkidest kinni hoida, kui sõbrad kulutama “sunnivad”?

Olgu jumal tänatud selle eest, et elame kapitalismiajastul ja 40 neitsit ning igavese finantsvabaduse võidab see, kellel manalasse minnes enim manti kokku aetud on! Mina olen ka täiega selle poolt, et ennast igal võimalusel üle kulutada, kõik asjad endale kokku osta ja siis mõelda, miks mul kunagi raha ei ole. Säästmine on pehmodele! Nii nagu seda on kätekreem, klassikaline muusika, salatid ja turvavööd.

Ma käin päris palju teiste lastega õues mängimas. Loomulikult kajastub see ka rahakotis ja eelarve-excelis, mida ma teile väga avalikult iga kuu oma põhiblogis näitan. Esiteks on väljas mängimas käimine täiesti normaalne käitumine, sest ma olen võrdlemisi noor ja võrdlemisi kaunis mees.

Teiseks üksi kodus olles ja ainult oma hoiupõrsaga juttu ajades liiga kaugele ei jõua ja uusi võimalusi ei teki. Kuidas aga saada hakkama nii, et neljapäev vastu pühapäeva usinalt pillerkaaritada, aga samas pidevalt rahhi kõrvale panna, et ükspäev krediitkaart panka tagasi viia ja öelda, et aitäh ja oli tore, aga edaspidi saan ilma teieta hakkama?

Järgneb paar võimalust elust enesest, mida kasutan ja mis päriselt töötavad. Finantsilised eluhäkid, kui lubate nii öelda. Midagi ulmelist või keerulist siin ei ole ja kui sa kuskilt mujalt alustada ei oska, siis alljärgnev on iga säästuvana aa-bee-tsee.

Ma ei tea liiga palju pidusid, kus on mõnus sumin ja jauramine, aga puuduks alkohol. Peened daamid ja peened koksid on alati käsikäes käinud nagu spordidress ja üleõla sihvkakott Punase tänava paneelmajade vahel. Nii lihtsalt on ja nii jääb. Enda näitel võin öelda, et mida rohkem on peent napsi lipsu taga, seda enam sinna juurde minna tahab. Ei ole nii, et õhtu jooksul hoog raugeks ja paak täis saama hakkaks. Tüüpiline reede õhtu on selline, et noored ja edukad sahisevad Audide ja teiste Saksa Liiduvabariigi masinatoodangu lipulaevadega pealinna lokaalide ette. Läbi toonklaaside kostub mahedat tümmi ja veljed säravad nagu Alexei Turovski silmad munevat rabakana nähes.

American Express siin ja Visa Maestro Ambassador Platinum Gold Extramoney Nälgjavõlg krediitkaart seal. Kaua sa nii vastu pead, kui pidevalt kulmudeni võlgades oled ja kogu sissetuleva pidevalt ära kulutad? Mina ei saa aru, kuidas see maailm tiirleb, aga säästmisest küll sellistes seltskondades juttu ei ole. Alati räägitakse millestki muust ja küsimused raha kohta tapetakse kiirelt ära. Kuidas siis hooga veerevas rattas püsida, kui ise ei viitsi igavesti panga ori olla, aga õues käia meeldib?

Esiteks: kui üldse, siis tipsuta tasapisi ja natuke odavamalt. Igas koksis ei pea kõige nooblim konjaabel ujuma ja seda eriti just peo lõpupoole, kui nagunii enam aru ei saa, kas kruusis on kõikse vägevam Hennessy või suvaline Star Dollar. Ja joo vaiksema tempoga. Iga varasema ringi asemel proovi ühte koksi kaks ringi libistada ja juba oledki poole vähem õhtul alkole rahhi kulutanud, aga ikkagi kõikidest vapustavatest seiklustest osa saanud. Keegi nagunii ei märka, kui sa sellise trikiga veits säästu paned pidudel. Kusjuures, mõne klaasi võid baarist üldse Värskat osta ja kui tunned, et pead midagi õigustama, siis võid sõpradele öelda, et võtsid ühe dzinntooniku muu menüü vahele.

Teiseks: kompunni riideid omavahel. Kui su maitse ei ole väga kriiskavad flamingodega päevasärgid a’la Miami Vice 1987, siis on juba ongi asi lihtsam. Mida rohkem on sul ühevärvilisi ja klassikalisi asju, seda lihtsam on neid omavahel miksida. Paar head teksapaari (mitte need, mis põlvedelt kollaseks tõmbavad), kolm korralikku särki ja samapalju lipse annavad juba 18 eri autfitti kokku. Muljetavaldav, mis?

Kolmandaks: ära ela täna homse eest ära. Mida see tähendab? Vana “hea” sõber krediitkaart, mille sa ükspäev panka tagasi viid, mäletad? Mul on ka krediitkaart, sest ilma selleta on kohati keeruline tuusikule minna. Ei saa hotelli ega sohvriga limusiini bronnida. Aga igapäevaselt proovin sellest näpud eemale hoida ja ostusoovi tekkides vajaliku summa ise kokku korjata, mitte krediiti võtta.

Esiteks säästab see krediidi intressid, mis on kohati päris humoorikad ja teiseks saad raha kogudes samalt summalt äkki kuskil hoopis endale intressi korjata, onju. Viie kümpi või saja kaupa iga kuu suuremaks ostuks kõrvale tõsta ei ole tappev, kui just väga suurest ostust ei räägi. Nagunii kasutab enamus seltskonda krediitkaarti mänguasjade (uued telod jne) ostmiseks. Sellega kannatab natuke oodata küll.

Neljandaks: pane pidude vahelisel ajal säästu. Elu ei peaks nii radikaalne olema, et nädalavahetustel lähed juba hommikul Gloriasse müslit sööma, aga argipäeviti teed 3x päevas kraanisooja veega tatrasuppi. Proovi nädala sees rohkem kodus süüa ja vähem pidudest osa võtta ehk siis kokku hoida. Kui nädalavahetusi muudmoodi veeta ei saa, siis tasakaalu hoidmiseks ei priiska sa vähemalt iga päev. Lõunat kannatab kindlasti vahel tööle kaasa võtta ja see võib olla vabalt eelmise päeva õhtusöök, mida natuke rohkem tegid. Samuti ei pea kodus kõige šikima ülikonnaga ringi käima - püksiperse ei kulu siis nii kärmelt läikivaks jne.

Eks selliseid nõkse on veel ja ajaga õpin ja õpetan neid juurde, aga igaljuhul tuleb asjad hoida kontrolli all, kui on soov nii oma tuleviku nimel panustada, kui ka täna igast päikesekaarest maksimumi võtta. Mõni trikk on rohkem kasulikum ja mõni teine vähem.

Ma ei ole näiteks kindel, et lõunani magamine eluhäkina töötaks, et kuna siis tuleb üks eine päevas vähem süüa, aga see on igaühe oma otsus. Kui siit ja sealt midagi sellist väikest oma ellu implementeerida, siis kuu lõpuks võib päris okei kopikas kokku tulla, mille sina suunad oma tuleviku heaks, aga teised lihtsalt maha prassisid. Niimoodi erinevaid viise proovides saad sa üsna kiiresti aru, kuidas leida tasakaal täna ja homme hästi elamise vahel ning mis nõksud sinu peal töötavad.


Veel samadel teemadel

Intress 2% kuus

Vali summa
100 €
5000 €
Vali periood
2 kuud
60 kuud
Kuutasu
0 €