Enesearengu teemalised raamatud on... tegelikult päris ohtlikud!

#Rahakratt

Enesearengu teemalised raamatud on... tegelikult päris ohtlikud!

Ooooo, see tunne, kui oled (jälle) ühe raamatu läbi lugenud või video ära vaadanud, mille eesmärk on lugejaid või vaatajaid motiveerida. Tõugata tegudele. Selgitada, kuidas end kätte võtta, kuidas hommikul vara üles ärgata, kuidas oma rahaasjad korda saada ja üldse parem inimene olla. Ma ei valeta, kui ütlen, et olen selliseid raamatuid lugenud kindlasti üle 30 ja vaadanud sama sisuga videoid Youtubes üle 24h. Olen ma nüüd nii palju parem inimene? Mingi koguse võrra kindlasti, aga äkki mingil hetkel kasv peatub, sest info hakkab korduma?

Kogu see self help ja self improvement ehk eneseabi ja enesearengu teemaline maailm on mega suur äri. Ja ma ei lahmi siin suurte sõnadega praegu niisama. Hinnanguliselt on selle äri maht erinevatel andmetel umbes 13-14 miljardit Ameerikamaa raha. Mõni teravam pliiats tundis selles numbris ära Eesti riigieelarve. Ehk siis põhimõtteliselt on enesearengu äri rahaliselt nagu üks Eesti riik kaardil lisaks. Järelikult on nõudlust ja seega tekib ka pakkumust.

Okei, Rahakratt, oskad siin suurte poiste numbritega mängida, aga miks see nii ohtlik on, küsite?

Tead seda saavutatuse tunnet, mis pärast iga sellist raamatut või videot peale tuleb? Tekib tunne, et sa nagu juba oledki midagi ära teinud. Valmis kogu oma elu 180-kraadi ringi pöörama ning mitte kunagi enam tagasi vaatama. Tahad tõde teada? Tegelikult sa ei ole suurt nagu midagi teinud. Lihtsalt veidi aega kulutanud ning lasknud enda ajus kellelgi dopamiiniga lollitada. Oma tegude mõttes istud sa endiselt ju sama koha peal.

Igasugu enesearengu gurud, koolitajad, autorid jne on neid materjale tootes või sees, sest mida rohkem sa nende asju tarbid, seda vähem aega päris tegevustele kulutad. Sa oled neile kasulikum õnnetuna olles. Mida kauem sa õnnetu oled, seda rohkem sa nende toodete sees supled. Ma ei tea, kas ma peaks seda kuidagi teistmoodi veelkord ütlema või said juba aru?

Kuna ma olen oma elus sadu tunde "investeerinud", et lugeda läbi enamus kuulsaid raamatuid, mis aitavad mul edukam olla, siis sa võid mind uskuda: täiesti piisab 2-3 sellise raamatu lugemisest või video(koolituse) vaatamisest. Piisab ühel-kahel koolitusel käimisest. Kõik edasine on sama asja meeldetuletus või halvemal juhul lihtsalt meelepete, sest nagu ma ennist ütlesin - dopamiin on see, mida aju otsima hakkab, kui ta seda korra kuskilt juba saanud on. Sul on hea tunne pärast sellise info tarbimist ja aju suunab sind uuesti samale rajale tagasi.

Väga paljud podcastid, mida me tundide viisi kuulame, on ühe ja sama sisuga. Võibolla erineb stiil natuke või ülesehitus või mingi muu detail, aga ma kinnitan, et sa ei pea neid kõiki ära kuulama, et paremaks inimeseks saada. Vahepeal tuleb päris tegusid ka teha, kui tõesti tulemusi ootad.

Seda postitust inspireeris mind kirjutama tegelikult üks minu hea tuttav. Tegemist on igati aruka noorsandiga, kes paistab edukas välja, sest sõidab autoga ja vahel olen teda isegi lipsuga näinud mingil põhjusel. Ja see mees loeb vääääga palju. Eriti selliseid enesearengu teemalisi raamatuid. Pidevalt on tal mingid uued välismaa kombed küljes, mis teda väidetavalt veel edukamaks teevad. Õnneks nii hullud asjad veel pole, et mees seepi sööb, kuna peab seda välismaiseks maiuseks nagu Rehepapi raamatus juhtus. Aga kui mõni guru talle seda soovitaks, siis olen kindel, et homsest oleks tal hommikuse omleti ja singi asemel hoopis seep menüüs.

On ta siis nii edukas nagu mulje jääb?

Ei ole. Tegemist on täiesti tavalise nö palgasõduriga nagu mina neid kutsun. Tavaline inimene tavalises töökohas. Ei ole ettevõtja, kuigi ma kuulen pidevalt suuri plaane, mida ja kuidas peaks äris ja majanduses tegema, kuidas peaks õigesti investeerima, mida teha, et aju maksimaalsel võimsusel töötaks ja mida kõike veel. Teoorias on mees tugev. Mine tea ehk saab temast ükspäev veel enesearengu koolitaja...

Aga kallis sõber, mul on sulle üks küsimus. Kui kõik need raamatud ja koolitused ja videotreeningud jms nii efektiivsed on, siis miks sa ei ole edukam, kui olid enne sellise sisu tarbimist? Jah, see on sellepärast, et peale tööd ei ole sul muuks aega, kui motiveerivate kanalite vaatamiseks, et siis jälle magama minna ja hommikul tööle sõita. Ühel hetkel tuleb see "nabanöör" läbi lõigata, mis sind õhku tõusmast takistab, raamatud käest panna ja rohkem ise ära teha. Kaua sa õppustel oled ja klassiruumis granaadi teekonda joonistad, kui lahinguväljalt esimesi mehi juba kanderaamiga ära tassitakse?

Mida ma tahan öelda, on see, et teatud koguses on ka kommid head. Teatud koguses on enesearengu maailm kasulik. Isegi törts viskit võib õigel ajal ja õiges kohas asendamatu olla. Aga rõhk on sõnadel "teatud koguses". Kui ikka M&M´side ja tonyrobbinsilike kuttide kõrvalt täisväärtusliku guljašši ja oma plaanide elluviimiseks mahti pole, siis oledki gurude (või suhkru) pakutavas dopamiinilõksus. On aeg see surnud ring lõpetada, mis?


Rahakratt on Eesti loetuima rahablogi www.rahakratt.ee looja ja isehakanud oligarh, kes on oma blogis maha kõndinud ja dokumenteerinud tänaseks juba 4- aastase #finantsvabadussõja teekonna. Tema eesmärk on panna palgatööga tulnud mündid investeerimisega tulevaid kupüüre tegema. Ta plaanib päriselt ka rikkaks saada ja kõik oma lugejad endaga kaasa võtta.

Veel samadel teemadel

Vali summa
100 €
5000 €
Vali periood
2 kuud
60 kuud
Kuutasu
0 €