Petupäev kulub iga korraliku finantsdieedi vahele meile kõigile ära, ka mina teen seda

#Rahakratt

Petupäev kulub iga korraliku finantsdieedi vahele meile kõigile ära, ka mina teen seda

Sõltumatud laborid kinnitavad, juhtivad günekoloogid soovitavad ning riigi parimad stomatoloogid noogutavad samuti agaralt kaasa: petupäevad trennipäevade (ja ka rahaasjadega tegelemise päevade) vahel on äärmiselt vajalikud. Suures plaanis rajal püsimiseks tuleb vahel hoog maha võtta või lausa omadega võssa panna ja see on tegelikult täiesti okei.

Millest Rahakratt nüüd jaurab? Raudselt arvate, et lasin eelmisel kuul kõik oma napid papid lendu ja nüüd otsin oma käitumisele vabandusi ja põhjendusi. Arvate, et käisin liiga tihedalt lustimajadest kõige ülemise riiuli jooke tarbimas ja säästumäär oli nullis?

Üldsegi mitte. Usun, et mina võin ennast juba poolprofisportlaseks nimetada ja suudan rohkem järjest “trenni” teha kui amatöörist rahafänn. Seega täna mul seda petupäevade või -kuude muret enam niiväga ei ole, aga esimestel aastatel tundsin küll päris tihti väsimust ning tüdimust.

Mis on see petupäev, millest ma räägin?

“On cheat days, you take a break from your diet and eat without worrying about your calorie count, fiber intake or empty calories. It’s a day you can use to enjoy all the foods you can’t eat while on a diet.” Sedasi ütleb see allikas.

Raha keeles võiks ülevaltoodu kokku võtta nii, et petupäeval (või petukuul, kuna palka saame kahjuks vaid korra kuus) võid teha pausi säästmisest ja muretsemata kulutada. Petukuu peaks hoidma üleval üldist motivatsiooni ja andma jõudu rahadieediga edasi minna. Mina ei tea, kas see teil ka nii on, aga mul on küll vahel tunne, et laseks kõigele vee peale, elaks tavalist eestlase elu liisingust liisinguni ja ootaks oma auga väljateenitud 2x1m minikrunti Pärnamäel. Mis elu see on, kui käid poes, püüad tasuta näidistest kõhu täis süüa, banaanid koorid enne kaalumist ära, et mitte üle maksta jne? Üsna väsitav võib olla. Eriti siis, kui vaatad, kuidas teistel on poekorv head manti nii täis, et korvi sang on kaardus nagu noored poisid, kui Rannamaja-Seidi vastu kõnnib.

Pean päris ausalt teile läbi monitori otsa vaatama ja tõdema, et alustades oli mul küll jõhker väsimus ja tüdimus peal. Vahel ei leidnud jõudu isegi uut blogipostitust ette võtta. Ja mulle tundub, et nii on mõnel teiselgi. Neil, kes võrdlevad finantsteadlikku elustiili maratoniga, on õigus.

Ma olin esimesel-teisel aastal võibolla kuskil viienda kilomeetri peal ja hullult tahtsin joogipausi teha ja piltlikult öeldes ketsid karpi tagasi panna. Aga siis piisas, kui sain veidi kellelegi kurta ja arutada, kes samade finantsdeemonitega maadleb. Nagu öeldakse, siis jagatud mure on teise mure.

Kui sa oled juba päriselt tubli laps ja ajad oma rahaasju sirgeks, siis soovitan võtta kasutusele nö petupäeva kontseptsiooni. See võiks olla aastas üks või kaks kuud, mil sa ei pea ennast piirama liigse säästmise ega tagasihoidmisega. See ei pea tähendama pappide absoluutsesse nulli kulutamist vaid lihtsalt mitte pidevat ja paanilist mõtlemist, et palju kuu lõpus alles jääb ja uut rahhi peale tegema läheb.

Petukuu võiks olla näiteks sünnipäevakuu. Siis tee omale rahaliselt pai ja osta lisaks sellele roosa glasuuriga vanadaamide spetsialiteet Alexandri koogile ja Star Dollari konjakile ka mõni uus riidetükk. Raamatut osta pole vist mõtet soovitada osta nii alguses, kuna siis motiveerivad teised asjad.

Kas see on märk, et sa hakkad alla andma? Tead, pigem mitte. Minu uus elustiil oli kestnud kaks aastat ja ma lubasin endale petukuu. Ei saaks öelda, et see mind igaveseks rajalt maha tõuganud oleks. Kahe aasta pealt oleks olnud väga vale aeg ketsid karpi panna, siis tuli just puid alla loopida ja täiskäigul edasi panna, aga puhkust oli väga vaja.

Kõige suurem probleem on minu jaoks senini harjumine, et ma ei saa kogu palka laiaks lasta ja püüd hoida pikaajalisi eesmärke silme ees. Kindel on see, et tegelikult ei tuleks mul enam kulutamiskuudel säästuprotsent täielik 0. Miks? Sest kui kuskilt tilgub mingi dividendipiisake või intress, siis see läheb ikka uuele ringile ja hoiab automaatselt väikese osa säästuprotsendist elus. Niimoodi hakkab isegi 50% klubi ennast ükspäev ise automaatselt püsti panema. Perpertum mobile, igavene igirikkurliikur!

Miks ma usun, et selline taktika töötaks? Kahel põhjusel.

  • Esiteks teeb see tuju heaks, et vahel saab rahakotil hullata lasta ja pangakaart saab kasutust. Muidu on nii, et vana hea plastiksõber näeb pärast aasta aega rahakotis olemist täiesti uus välja.

  • Ja teine põhjus on süütunne. Kuna petukuul sai ohjeldamatult laristatud, siis paneb see järgnevatel kuudel veelgi rohkem pingutama, et kaotus tasa teha ning karmavõlg siledaks raseerida.

Toon iseenda elust paralleeli söömisega. Selles vallas püüangi täpselt nii teha, et mõnel päeval absull ei kontrolli ennast. Kõik läheb torust alla koostisaineid ja mahuprotsente vaatamata. Peale seda on hullud süümekad: teen kaks korda rohkem trenni ja Kirjule Koerale terekätt ei anna. Minule annab see hoogu juurde, kui vahel vagunist välja kukun ja rongile uuesti järgi liduma pean.

Räägin väga individuaalsest teemast hetkel ja need, kes veel alustanud ei ole, siis ei soovitaks kohe järgmist kuud cheat day’ks valida, eksole. Võibolla see teile üldse ei sobigi. Soovite elada iga kuu “normaalset” elu edasi: liisingu-Passat, labrador, küsitava ehituskvaliteediga ridakaboks Laagri külje all koos kõige muu juurdekuuluvaga?

Ma arvan, et selline hootine väsimuse tunne ei ole kellelegi võõras. Mingil hetkel vajuvad energiamahutid tühjaks, tuju on sitt, kolleegidel hammustaks pea otsast ja trollis teeks omale küünarnukkidega istmeni teed.

PS. See petukuu teooria ei pruugi töötada igas valdkonnas. Vaevalt, et näiteks üle aisa löömine pikaajalise ja õnneliku abielu saladus oleks ja sind uuesti rongile aitaks.


Rahakratt on Eesti loetuima rahablogi www.rahakratt.ee looja ja isehakanud oligarh, kes on oma blogis maha kõndinud ja dokumenteerinud tänaseks juba 7- aastase #finantsvabadussõja teekonna. Tema eesmärk on panna palgatööga tulnud mündid investeerimisega tulevaid kupüüre tegema. Ta plaanib päriselt ka rikkaks saada ja kõik oma lugejad endaga kaasa võtta.

Veel samadel teemadel

Vali summa
100 €
5000 €
Vali periood
5 kuud
60 kuud
Osamakse
0 €
Arvutus on ligikaudne ja võib erineda Sulle pakutavatest tingimustest!