Teeks peale jaanipäeva riigi korda ja seaks sisse kodanikupalga

Teeks peale jaanipäeva riigi korda ja seaks sisse kodanikupalga

Mis vahe on jaanipäeval ja jõuludel? Õige, jaanipäeval on ilm natuke külmem. Minu tänane ettepanek on selline, et laseks jaanipäevani veel vilet ja teeks ilma süümepiinu tundmata simmanit, aga sealt edasi võtaks ennast kätte ning aasta teise poolega teeks tasa selle, mis esimese poolega tegemata jäi. Mis te arvate?

Ma ju tean, et mul ei ole mõtet hakata rääkima, et hakkame juba kohe tegutsema ja ainus lõke, mida jaanikal teha, võiks olla sümboolne lõke meie endi peades vanadest mälestustest ja kasutatud näomaskidest. Jaanipäev on nii püha teema, et selle vastu võideldes lõpetaksin ma ise ilmselt lõkke tipu kaunistusena nagu jõulutäht kuusepuu tipus.

Ammmmmuuuuu-aaaammuuuu (<--- ei, see ei ole lehmade keel, mida ma praegu rääkima hakkasin) on meil olnud vaja tähistada pikimat päeva, sest siin gloobuse tagumikus, kus me elame, on nii pime ja külm, et viimnegi valge aeg tuleb ära kasutada ja silmi vägisi lahti hoides terve öö üleval olla. Täpselt sama on nende paari sooja päevaga, mida iga suvi saame. Kui ikka Merike Merilain lubab nädalavahetuseks 20 kraadi (laupäeval 10 ja pühapäeval 10, kokku siis 20), siis tuleb iga hinnaga ennast Pirita rannas teiste endasuguste vahele siruli visata ning oma justkui Lenoriga värskelt lumivalgeks pestud lina meenutav ihu praadimisasendisse panna.

Aga mis saab pärast seda, kui jaanipäev läbi on? Siis, kui kahjud on kokku loetud, taara ära viidud ja sõbrad EMO-st tagasi toodud? Kas läheme vanaviisi edasi või prooviks midagi teisiti, et peale jaanipäeva läheks pimedamaks siiski vaid õues ja mitte meie rahakottides?

Pakuksin ühe päris huvitava variandi, mille kohta ma viimasel ajal lugenud olen ja mis on palju poleemikat tekitanud: kodanikupalga. Millega on tegemist?

No põhimõtteliselt on see midagi sellist, et riik maksab sulle suht niisama iga kuu väikest palka, et sa päris nälga ei sureks. Aga mitte ka niipalju, et sa endale kohe põllule ehitatud uue ridaka ja Škoda maasturi liisida saaksid. Kuidas tundub?

Tegemist ei ole mingi nii uudse (või minu) leiutisega, kodanikupalk on kuum teema olnud juba aastakümneid. Okei, mitte alati kuum, aga leige kindlasti.

Kui nüüd korraks mõelda, mida kodanikupalk aitaks ja miks see hea oleks, siis on asi päris loogiline: vaesed inimesed ei ole tegelikult lollid. Enamus vähemalt mitte. Vaesed ei ole saanud siia ilma astumise "ukse lävepakul" ehk ema reite vahelt pead välja pistes valida, kas astuda edasi või mitte. Kuigi minu unistuse maailmas võiks see nii käia, et pistad pea välja ja siis ämmaemand kõigepealt üldse tutvustab sulle, millega on tegu: "Nii, seis on selline, et tööpuudus on praegu selline ja selline, valitsust juhib see ja see partei, vanemad on sul selle ja selle töökoha peal, külmkapp on teil kodus praegu suht tühi, aga korter on muidu täiesti okei, keskküte ja vesiklosett. Kuidas tundub, kas soovid välja tulla ja pihta hakata?"

Väga paljudel rahaga hädas olevatel inimestel lihtsalt ei jagu mentaalset võimekust oma eluga midagi suurt pihta hakata. Kujuta ette, et sa pead päevad läbi mõtlema, kuidas saada järgmine toidukord või arved makstud. See on päris diagnoos, et vaene "kulutab" oma otsustusvõimekuse selliste nö triviaalsete asjade tarbeks ära ja ega ei olegi jaksu suurt pilti mõelda.

Kodanikupalk annaks selle väikese lõtku inimestele, et vähemalt seda muret poleks, et õhtul mingit peent tatrarooga lauale panna pole. Selliste väikeste igapäevaste murede mahatõmbamine jätab ruumi tegeleda suuremate asjadega. Näiteks parema (või üldse) töö otsimisega, enese harimisega, lastega tegelemisega, et vaesus nendeni edasi ei läheks jne.

Üks kõige ägedamaid näiteid, kuidas kodanikupalk vaesuse nokauti lõi, on üks Inglismaal 2009. aastal tehtud eksperiment.

Katse tegemiseks valiti Londoni kesklinnas ringi jalutades (hea mugav kodutuid niimoodi valida, et kõnnid nagu poes lettide vahel ringi ja midagi puudutama ei pea) välja 13 kutti. Mõni oli juba mitukümmend aastat tänavatel elanud ja kamba peale läksid nad linnale/kodanikele/meile maksma igal aastal umbes 600 000 eurot, sest eks nad vahel korraldasid mingi jama, otsisid valest kohast süüa, vahel käis arstionu neid jumal teab mille uimast elule turgutamas, linn peab selliste jaoks supikööke üleval hoidma jne.

Igaljuhul hakkasid need 13 tegelast edaspidi saama iga kuu umbes 3500 eurot. No kuule, Londonis on kallim elada ka ju. Mine vaata ise, juba mingi närune pirukas maksab seal 72 eurot vms.

Ühtegi eritingimust või konksu raha saamiseks ei olnud. Kes soovis, see võis abi küsida samalt raha maksvalt (eksperimenti tegevalt) organisatsioonilt, aga see ei olnud kohustus.

Mis te arvate, mis sellest asjast välja tuli ja mida esimese asjana ostma mingi? Kärakat ja plärusid?

Üldsegi mitte. Mõni vend tahtis tavalist mobiili, mõni kuulmisaparaati ja mõni aednikuks õppimise kursusi. Tuli välja, et tänav on mehed nii ära karastanud ja säästlikult elama õpetanud, et aasta pärast oli meestel keskmine igakuine kulu umbes 900 eurtsi.

Pooleteise aasta pärast olid 7 klemmi kolmeteistkümnest katused pea kohale saanud, 2 just ka saamas ja enamus oma elu niimoodi ringi keeranud, et sa lihtsalt ei usuks seda.

Mis see projekt maksma läks? Aastas umbes 560 000 eurot pluss mõne sotsiaaltöötaja palk. Võrreldes sellega, et enne tegid poisid usinalt pahandust, siis kulud nendele niisama raha andes olid edaspidi madalamad pluss need kutid hakkasid ise ka ühiskonnale väärtust looma: otsisid töökohad, hakkasid makse maksma, peresid looma, ausal teel kaubanduses osalema ehk poodidest raha eest asju võtma jne.

Ma tean, mul oli ka alguses raske aru saada, et miks peaks kellelegi niisama raha andma, kui teised selle nimel tööd teevad. Ja paljud eeldavad, et see raha lihtsalt limpsitakse eri värvi ja kangusega jookide näol endale näost sisse nende rahasaajate poolt. Enamus katsetuste tulemused tõestavad aga täiesti vastupidist. Inimesed saavad jalad alla, hakkavad tegutsema oma plaanide nimel ja kui mõni tõesti selle raha lihtsalt maha joob ja tänavatele edasi jääb, siis no mis seal ikka - peaasi, et see mudel suures pildis töötab ja kasu toob.


Veel samadel teemadel

Intress 2% kuus

Vali summa
100 €
5000 €
Vali periood
2 kuud
60 kuud
Kuutasu
0 €