Kokkuhoid või koonerdamine? Raha säästmise nimel ei pea kogu lõbust loobuma!

#Varia

Kokkuhoid või koonerdamine? Raha säästmise nimel ei pea kogu lõbust loobuma!

Majanduslik kindlustatus on väärt pingutust, sest nii ei pea hirmu tundma ootamatute väljaminekute ees, mis tavaolukorras pinna jalge all kõikuma võiksid lüüa. Kuidas leida aga sobiv tasakaal kokkuhoiu ja koonerdamise vahel nii, et ei peaks tundma kitsikust? Kas teekonnal finantsilise kindlustunde suunas peaks loobuma kõikidest lõbustustest, mis lisaraha nõuavad? Kindlasti mitte!

Raha24 usub, et võti selle küsimuse lahendamine peitub eelkõige osavas majandamises. Prioriteetide määratlemine on sel teekonnal väga tähtis, sest õigesti tegutsedes ei ole majanduslik kindlustunne üksnes rikkurite pärusmaa, vaid teostatav ka keskmise või miks mitte ka väiksema sissetuleku juures.

Asjale õigesti lähenedes on kokkuhoid ühel või teisel moel võimalik ning seejuures ei mingit muret, kogu lõbust ei ole sugugi vaja loobuda!

Rahal tuleb silma peal hoida!

Majandusliku kindlustundunde saavutamisel on kõige esimeseks sammuks omada täit ülevaadet oma finantside üle. Tundub üsna loogiline, kas pole? Kuigi võiks arvata, et enamus inimestest omab üsna head ülevaadet oma sissetulekutest ning väljaminekutest, see kahjuks alati nii pole. Põhjus on väga lihtne - kulutuste jälgimine võib kiirelt käest minna, kui õige fookus käest pole!

Kohe selgitame, milles asja konks seisneb. Rahal on nimelt halb omadus kaduda kiirelt ja seda just nendel, kes arveldavad üksnes plastikkaardiga. Kiire kohv tanklast tööle sõites, lõunasöök hubases kontori sööklas ning toidupoe külastus koduteel kaotab raha pangaarvelt justkui võluväel. Tuleb tuttav ette? Kui vastus on jaatav, siis on tagumine aeg selles osas midagi ette võtta. Haara kontroll oma rahaasjade üle enda kindlatesse kätesse!

Raha kulutamise nõiaringist väljumisel on abistav õlekõrs lähedal! Soovitame sisse seada isikliku raamatupidamise, et kõik rahaga seotud liikumised oleksid otse silma all. Selleks võib kasutada rahaplaneerijat, nutikat äppi või vanat head Exceli tabelit - tulemus ei lase end kaua oodata! Tõsi ta on, et paljude jaoks võib see tunduda tüütu ettevõtmisena, kuid nii mõnigi on just sellest abi saanud, et oma rahaasjad kontrolli alla saada.

Tähtsat rolli rahaasjade korraldamises omab eelarve, milles on välja toodud kõik planeeritud (ja ka planeerimata) väljaminekud. Iga kulukategooria tuleks eraldi välja tuua, et näha, kui palju on sellele tegelikult võimalik ressursse kulutada. Eelarvet planeerides ei tohiks unustada ka enda premeerimist! Nimelt on meelelahutusele kuluva rahasumma planeerimine eelarves oma koha igati välja teeninud, et mingisugunegi rõõm säiliks ning ei tekiks rusuvat koonerdamise tunnet!

Jäta meelde: tasakaalus eelarve põhimõte aitab hoida motivatsiooni kõrgel - liiga pikk kohustuste nimekiri vajab enda kõrvale ka mõnd magusamat rahalist eesmärki!

Püstita omale kindlad eesmärgid (ka kõige väiksemad neist aitavad Sul edasi liikuda)!

Motivatsioon aitab eesmärkide poole püüelda. Kui eesmärgiks on kokkuhoid või puhvri tekitamine, siis tasub need soovid selgelt paika panna ning nende suunas liikuma hakata. Väikesed sammud aitavad edasi suuremate unistuste poole püüelda, mis tähendab, et need pakuvad väiksemaid eduelamusi ning aitavad sihti silme eest hoida!

Unistuste nimel on raha kergem kokku hoida, sest nii on mida oodata! Oma eelarves plaani koht just sellistele sündmustel, mille toimumist oled ammu oodanud. Puhkusereis, ammu ihaldatud kasulik koolitus või lihtsalt meelerahufond aitavad vähendada tunnet, mis meenutavad kitsikuses elamist. Igapäevastelt kulutustelt tuleb nende eesmärkide saavutamise nimel suure tõenäosusega rihma koomale tõmmata, kuid seda suurem on rõõm, kui soovitud unistus ükskord täitub!

Kõige esimesena maksa “palka” endale!

Kokkuhoid eesmärkide nimel on tulemuslikum, kui teha esimene väljamakse kõigepealt iseendale. Just see väike liigutus aitab vältida olukorda, kus igakuistest rahalistest kohustustest tekkiv jääk märkamatult käest kulub. Kui kokkuhoid pole veel päriselt harjumuseks saanud, siis “esimene makse iseendale” aitab eemale hoida libastumisest, sest raha on kindlasse eesmärgipärasesse fondi juba eos ära paigutatud!

Unistuste fondi täitmisel distsiplineerib kõige efektiivsemalt kindla % määramine, mis selle tarbeks sissetulekutest kohe kõrvale pannakse. Eriti kaval on ka igasugused ebaregulaarsed laekumised (näiteks seisma jäänud esemete müügist tekkiv tulu) samas suunas teele panna, et veelgi kiiremini soovitud eesmärgi täitumiseni jõuda. Need kõik on väikesed võidud sel teekonnal!

Mõnikord võib kokkuhoiust sattuda hasarti! Unistuste täitumine toob esile positiivsed emotsioonid ning isegi kui näiliselt ei jää varasemaga võrreldes sama palju raha igapäevasteks kulutusteks, ei ole tegemist veel koonerdamisega. Raha pannakse kõrvale kindla eesmärgiga ning lõpuks, kui soovid on täidetud, on kogetav õnnetunne seda kõike väärt!

Alternatiivne meelelahutus? Võimalik ja täiesti tasuta!

Meelelahutusele võib kulutada kosmilisi summasid, kuid see pole tegelikult üldse vajalik! Palju lõbusat meie ümber on võimalik teha minimaalsete kuludega või sootuks ilma sellesse raha panustamata. Olgu vaba aja sisustamiseks valitud mis tahes viis, oluline on lähtuda enda huvidest. Endalegi üllatuseks võivad nii mõnedki neist poolmuidu kätte tulla!

Mõned sobilikud näited vägagi rahakotisõbralikeks tegevusteks:

  • Loe raamatuid, mida saab täiesti ilma rahata laenata raamatukogust;

  • kuula erinevaid harivaid või meelelahutuslikke podcaste, neid leidub igale maitsele;

  • liigu palju looduses ning avasta veel seni külastamata paikasid, see on kasulik nii kehale kui vaimule;

  • tee sporti värskes õhus või kodus teleri ees, erinevad tasuta treeningkavad on saadaval näiteks internetis;

  • leia meelepärane hobi kokkamisest - see tegevus ühendab kasuliku meeldivaga!;

  • korralda kohtumisi sõpruskonnaga, näiteks koos ühiseid lauamänge mängides;

  • tutvu tasuta koolituste nimekirjaga internetis, et uusi teadmisi võimalikult vähese kuluga omandada (ka veebikoolitused liigituvad kenasti selle punkti alla);

  • astu vabatahtlikuks mõnes heategevuslikus organisatsioonis, nii saad aidata neid, kes abi kõige rohkem vajavad - sellele ei kulu sentigi!

Kokkuhoid ei tähenda sugugi koonerdamist ning eelnevalt toodud näited on selle ehedaks tõestuseks!. Lõbusaid ning samas rahakotisõbralikke tegevusi jätkub erinevatele eelistustele küllaldaselt ning miks mitte lõbutseda veidi teistmoodi, kui suuremad ning magusamad sihid on silmapiiril?!


Veel samadel teemadel

Vali summa
100 €
5000 €
Vali periood
2 kuud
60 kuud
Kuutasu
0 €