On sulle oluline see, mida teised sinust arvavad või see, mida sa ise endast arvad?

#Rahakratt

On sulle oluline see, mida teised sinust arvavad või see, mida sa ise endast arvad?

Teate, mis oli minu jaoks üks suurimaid probleeme, kui ma otsustasin, et ei jaksa enam sellist elu elada, kus mu oma elu rool (rahalises mõttes) minu käes pole?

Mulje.

Seletav sõnaraamat seletab mulje mõiste lahti nii: kellestki v. millestki selle vahetul mõjul tekkinud üldine ettekujutus teadvuses; sellest johtuv vaistlik eritlematu arusaam, arvamus jms.

Jah, mulle oli veel hiljuti ü-li-me-ga oluline mulje ja see kuvand, mis minust teistele jääda võib. Teised ju ei tea, mida ma oma rahaga teen ja kuidas endale tuleviku losse ehitan. Ja äkki märgatakse mu vuntsi otsas tatratangu ja mõeldakse, et on rott, ah. See oli päriselt ka mu päris hirm. Täna vaatan üle õla ja irvitan enda lolli mineviku-mina üle. Keda huvitab, mida teised must arvavad? Ma arvan, et ma ei ole kunagi varem olnud nii enesekindel nagu täna, sest olen selgeks mõelnud, kuhu ja miks ma liigun ja mida elult ootan. Ja seda tunnet ei vahetaks küll millegi vastu.

Alles üsna hiljuti olin harjunud, et mu sõpradel ja tuttavatel oli minust pilt kui igati nooblist noorsandist, kes on heal järjel: sõidab autoga, millel on paak enamasti üle poole täis ja kes ostab juustuburgereid, mitte mingeid tavalisi ühekordseid burkse. Ja see oli mulle väga oluline! Üldiselt ma vaatasin inimesi bussipeatuses ikka ülevalt alla ja pidasin ennast oma vana Opeliga päris tõsiseks tegijaks mööda Sõpruse puiesteed kulgedes. See, et mul polnud mingit eesmärki kuhugi sõita või midagi teha, no see ei omanud mingit erilist tähtsust. Ma jätsin endast (enda meelest) olulise venna mulje ja see oli mu ainus eesmärk.

Täna on mul mitmeid tuttavaid, kes on sissetulekute kasvades oma elukvaliteedi nii kõrgele tõstnud, et sealt ei suudaks Sergei Bubkagi oma jumalikult nõtke torso ja kallist pihlapuust voolitud teibaga üle hüpata. Nendel inimestel ei ole vaja oodata suurt tähtpäeva nagu näiteks 9. mail toimuvat rahvusvahelist kadunud sokkide mälestamise päeva või 5. detsembril tähistatavat rahvusvahelist ninjade-päeva, et tähistama hakata. Ei, üldsegi mitte. Udupeened šampanjad nööbitakse lahti iga jumala reedel ja rohkem põhjust selleks olema ei peagi - käesoleva nädala viimane reede ikkagi ju!

Tahaks teada, kuidas selline asi jätkusuutlik on, aga kes olen siin mina, isehakanud finants-suunamudija, seda küsima. Mõned neist inimestest tegelikult tunnistavad isegi, et ega see normaalne pole, aga kuidagi on nagu hoog sees, ajad on head ja miks siis pidurit panna…

Need, kellest ma räägin, on muide päris targad inimesed. Kõrged haridused, kõrge korruse korterid, kõrged palgad, kõrged enesehinnangud ja kõrged laenukoormad. Aga mina tean ja nemad teavad ise ka - mulje on oluline. Ilma nähtava põhjuseta hakata järsku "ei" ütlema oma sõpradele, kes sama stiiliga harjunud on, no seda lihtsalt ei suuda. Inimestel on tõsine hirm, et neist hakatakse kehvasti arvama. Siis ei kutsuta enam õue mängima ega glamuursetele kuusteist päeva kestvatele sünnipäevafestivalidele, kus saab 35 kilo kaaluvate modellide nabast tekiila-shotte teha ja Zenja Fokin isiklikult lohistab sind iga täistund garderoobi outfit’i vahetama. Vähemalt ei tee seda enam need võltssõbrad, kes ainult su muljet ja rahakotti oma peole ootavad. Usu mind, et pärissõbrad kutsuvad sind tegelikult edasi.

Mulle ei meenu praegu ühtegi kõlavat nime, kes sellise mõtte öelda oleks võinud ja googeldades ka midagi ei leidnud, aga ma ei usu, et ma ise selle peale tulin. Kindlasti on see mulle lugedes kuskilt meelde jäänud vms. Igaljuhul, mõte on selline, et vaimselt on mega rahulik olla, kui sa enam ei muretse, mis mulje sa teistele jätad ja ise enda üle uhke oled. On see sulle kuskilt tuttav? Vot, see on üks väga suur samm elus, kui sellega hakkama saad ja ma tunnistan, et viimasel ajal tunnen seda ise järjest rohkem. Varem põdesin isegi seda, mis mulje mu Opeli käigukangi nupp autosse istuvatele plikadele jätab, sest see ei olnud mingi niisama su vanaisa mosse käikari nupp, millel oli maipõrnikas merevaigu sees kivistunult istumas. Mul oli ikka mitu kümpi maksev tuuningnupp seal!

Täna on mul selles mõttes üsna poogen, mida minust mu selja taga räägitakse või arvatakse. Kõik on hästi, kui mul on kindel ring häid sõpru ümber, kes teavad mu elufilosoofiaid ja eesmärke ning kellele ma meeldin sellisena nagu ma olen. Ma ei pea igal nädalvahetusel nende ette šampakasti ja kärutäie austritega ilmuma, et nende heakskiitu pälvida. Muuseas, seda ütles ka kunagi keegi, et kui sa tahad kõigile meeldida, siis sa pead jäätist müüma. Või 500-eurone olema, näiteks. Kõigil teistel, peale jäätisemüüjate, on alati keegi, kellele nad ei meeldi või kellel nad lausa jalus on.

Ma tulen nüüd uuesti oma loo alguse mõtte juurde. Kui sul on samuti täna teatud tasemed elus paigas, siis ma saan aru küll, väga raske on neid muuta ja seda eriti allapoole suunas. Su pea genereerib sulle igasuguseid luulusid stiilist "sa oled tubli olnud ja sa oled seda elu väärt, miks sa peaks endale midagi keelama hakkama". Aga kui su soov on minu moodi mõne aasta pärast veidi riläksimalt elada ja veidi vähem tööd teha, siis paratamatult tuleb selleks juba täna ettevalmistusi teha. Ma ei hakka siin midagi ilustama ja ütlen, et jah, tõenäoliselt su kuvand kannatab seetõttu veits. Aga see auhind, mis pärast ootab, on seda väärt. Võta analoogseks näiteks vastavalt oma soo tõttu kas juuste (naised) või habeme (mehed) kasvatamine. See vahepealne aeg, kus sa meenutad karvupidi trammi ukse vahele jäänud kodutut, on kõige raskem, eksole. Aga kui juba esinduslik pats/habe olemas on, siis kõnnid küll tuusa näoga mööda oma kodulinna peatänavat ringi nagu mina kunagi oma Opeliga mööda Sõpakat kruiisisin.


Rahakratt on Eesti loetuima rahablogi www.rahakratt.ee looja ja isehakanud oligarh, kes on oma blogis maha kõndinud ja dokumenteerinud tänaseks juba 7- aastase #finantsvabadussõja teekonna. Tema eesmärk on panna palgatööga tulnud mündid investeerimisega tulevaid kupüüre tegema. Ta plaanib päriselt ka rikkaks saada ja kõik oma lugejad endaga kaasa võtta.

Veel samadel teemadel

Vali summa
100 €
5000 €
Vali periood
5 kuud
60 kuud
Osamakse
0 €
Arvutus on ligikaudne ja võib erineda Sulle pakutavatest tingimustest!