On aeg jõulukinke ostma hakata. Aga 2020. aasta jõuludeks!

On aeg jõulukinke ostma hakata. Aga 2020. aasta jõuludeks!

Kas mäletad, kuidas sa istusid paar kuud tagasi sõpradega lõkke ääres, nina tilkus, käes oli lahtunud siidripurk ning viskasite koos nalja, et jaanipäev on sama külm nagu nääripäev, aga näärideni on veel nii mega kaua aega? Täna see enam nii naljakas ei tundugi, eksole, kuna näärid on ümber nurga ja enam ei jõua oma aasta jooksul kogunenud patte heastadagi.

Jälle on nii, et jõulud tulevad igal aastal sama ootamatult nagu lumekoristus Tallinna Kommunaalameti jaoks. Sellega seonduvalt hakkas mul jõulusalmi soolikas just tööle ja viskan kiiresti ühe luuletuse teile siia. Võite seda vabalt kinkide lunastamiseks kasutada, kui ühtegi paremat värssi kingikoti ääres meelde ei tule:

lumi on jälle maas
segaduses on taavi aas
närvitseb ja ropendab nagu rannamaja-seidi
ametnikud rahustavad: tavaline talv on, ära heidi

Aasta lõpus on ikka nii, et ega keegi enam keerulisi otsuseid teha ei suuda ja seetõttu on siin blogis samuti kõigepealt üks lugu jõuludest ja siis teine uue aasta plaanidest. Ma tean, need on pehmode teemad, aga ma võin ju ka korra aastas lasta habemel välja kasvada, fliisi selga tõmmata ja teetass näpus arvutiga diivanil istuda stiilis Carrie Bradshaw. Äkki ei olegi nii paha mõte ühe korra aastas pehme olla nagu 99. aasta Sevilla MM-il Erki Noole teivas?

Üldiselt olen püüdnud vältida selliseid pehmosid ja lohutavaid kirjatükke stiilis "kui sa oma eesmärkidega hakkama ei saa, siis ära muretse, sa ei ole halb inimene". Oled küll. Kõige paremini mõjub mu meelest ikka vana hea kainestav löök. Näkku. Tooliga. Mingit nummipummit ei ole mõtet ajada, sest see ei pane inimesi liigutama ega tõmba sind su mugavustsoonist välja. Ja kui ma ei eksi, siis oled sa siin lugemas, et saada paremaks inimeseks ning leida omale mõtestatud eesmärke, mille läbi paremaks/ägedamaks/osavamaks inimeseks saada. Seega on mul väga keeruline jõuludest kirjutada ja see meistriteos võttis aega kauem, kui ma oleksin tahtnud.

Aga tulen jõulude juurde tagasi siis.

Mida jõulud minu jaoks tähendavad? Peamiselt ikka seda, et olen võtnud ühe suure koorma enda kanda. Jõulud on teadagi andmise aeg ja kuna aasta lõpus käib nii palju andjaid ringi, siis olen otsustanud ennast ohverdada ja olla vastuvõtja rollis. Keegi peab selle tänamatu töö ka ära tegema ja kõik annetused, annid ja kingid vastu võtma. Iga jõul olen saanud Omnivalt isikliku pakikapi, kuhu kõik andjad saavad oma kraami saata ja tunda ennast õndsana, et nad on jõuludel nii helded olnud.

Teiseks on üks mu põhimõtteid see, et kui tõesti korraks oma Grinch-mode´st välja saan ja meeltesegaduses tekib üks väike lahkuse molekul mulle ajju, siis viimastel aastatel olen ma kingitusteks teinud peamiselt kas a) kinkekaarte, b) raamatuid või c) elamusi. Sa hakkasid juba haigutama onju, sest minusugune (tulevane) oligarh peaks teistele vähemalt muusikakeskuseid ja köögikombaine kinkima. Haha, tule maa peale, kuule. Miks peaks keegi kinkima kellelegi kala, kui teisel oleks oma elu päriselt muutmiseks vaja õnge? Või taaskasutades ühe mu eelmise postituse analoogi, siis miks peaks keegi kellelgi bensiini kinkima, kui kingisaajal on katkise paagiga ront garaažis?

Võibolla olen ma halb kingituste tegija? Mina ise ju ei tea, et kui mind külla kutsutakse, siis võibolla eelneb sellele vestlus, et see kutt on küll imelik, toob mingit k*radi raamatujura või koolituste pileteid kuuse alla koguaeg. Vabalt võib nii olla. Keskmise tarbija silmadesse tuleb säde ikka mingi päris asja peale - tahaks ju nänni. Uus nänn teeb alati tuju (korraks) heaks. Kuniks seda nänni on nii palju, et sa ei mahu enam normaalselt oma koju elama ära ja sul ei ole ruumi isegi oma mõtete jaoks enam.

Kuna praegu ringleb internetis ja meie meeltes palju igast "säästa loodust ja ära kasuta kilekotte ja võimalusel söö õhtusöök otse poe valmistoidu leti kohal ära", siis nüüd on see aplaava kolinud jõulukinkidesse. Soovitatakse kinke üldse mitte teha, sest see koormab meid asjadega ja tekitab mingi retsi hunniku pakkepaberi prügi ja mida kõike veel. Ma olen sellega mingis osas nõus. Kellel vanemad on suure ja võimsa Liidu päevilt, siis ilmselt on teilegi tuttav, kuidas ema korjab kingipaberid kokku, silub ära ja paneb järgmiseks aastaks tallele. Sama juhtub kingipaelaga. Looduse ja rahakoti seisukohast täiesti okei käitumine. Aga mine vaata, mis toimub näiteks Ameerikastanist - seal lendab kõik kohe prügisse ja vahel koos kingituse endaga. Veel pidi kombeks olema anda kingitusi üle koos tšekkidega, sest järgmisel päeval on enamus rahvast poes asju ümber vahetamas. Mis tähendab ju vanade asjade hävitamist või ümberpakkimist jälle. Rets.

Sellepärast ma räägingi, et tehtagu kingituseks siis kinkekaarte näiteks. Libistad selle väikesesse ümbrikusse, mis on tehtud kellegi kummiku ümbertöötlemisest ja ei mingit jama suurte pakkimiste ja ümbervahetamistega.

Raha optimeerimise mõttes on mul veel üks trikk kasutusel: ma olen jaotanud enda kingitavad kingid terve aasta peale ära. See tähendab kahte asja, mida sa siit õppida võiksid. Esiteks ostan ma mõne jõulukingi juba näiteks oktoobris. No tuleb mõne hea etenduse või kontserdi pilet müüki ja siis võtan selle kohe ligi. Asi see siis seda paar kuud kapis peita pole. Vahel on kuskil mingi suurem soodusmüük juba kevadel, siis on täpselt sama teema ja sul on jõulukuul poole vähem kingistressi. Teiseks saadan ma "jõulukinke" üle terve aasta. Mul on praegugi umbes 3 pakki kellelegi teel, kes sealt raamatuid vms asju avastavad. Selliseid üllatuspakke teen ma oma sõpradele läbi terve aasta ja proovigu siis keegi solvuda, kui nad täpselt 24. detsembril midagi ei saa. Terve aasta piserdasin teid nänniga üle, tänamatud!

Teile on jõulukingiks see ja ka kõik minu eelnevad lood, mis me siin avaldanud oleme. Tead seda ütlemist, et abivajajale kingi õng, mitte kala? Muidugi tead, sest ma ütlesin seda juba postituse alguses. Neid õngesid on teile siin nüüd hulgi, hakka aga uuel aastal iga päev neid nippe rakendama ja järgmise aasta jõuludel (mis on kohe-kohe uksetaga, tegelikult) mõtled, et see oli päris hea kingitus ja sellest oli reaalselt kasu ka.


Veel samadel teemadel

Intress 2% kuus

Vali summa
100 €
5000 €
Vali periood
2 kuud
60 kuud
Kuutasu
0 €