Mis on ühist rahalisel tagavaral ja auto kojameestel?

Mis on ühist rahalisel tagavaral ja auto kojameestel?

Oled kunagi olnud keset Tartu maanteed ja su ees on mingi Poola numbrimärgiga Scania ront, mille juba 4 aastat tagasi vahetatama pidanud rehvide alt loobib sellist mõnusalt püdedat keltsa sinu auto klaasile? Võin kihla vedada, et oled. Ja ma näen praegu su nägu ja kuulen seda sõimu, mida veokijuht sult saab, kuna ta julgeb nii aeglaselt sinu ees tolgendada ja su uut salongilõhnalist Škodillac Octaviat täis pritsida. Mis sul muud üle jääb, kui kummiluuad klaasil käima tõmmata, et mitte sõita vastu Põhjaka mõisa seina ning sattuda ajalehe viimasel lehel avaldatavasse edetabelisse, kus on tead küll kelle nimed reas koos leinavate lähedaste järelhüüetega.

Umbes sama asi on rahaga. Raha on nagu kojamehed, aga veel parem: esiteks saad piisava raha olemasolul kogu selle Poola “rooli-džentelmeni” firma ära osta ja tema sealt minema lüüa ning teiseks "pühib" raha elus su pilgu selgeks. Mismõttes? Ära ole nii kärsitu, ma kohe selgitan.

Mina olin hiljuti (ja olen tegelikult praegugi) päris tõsisel kursil, et oma leivaisale kimp närtsinud nelke pihku suruda ja adjöö öelda. Olen juba mitu aastat tema joaks ühte ja sama vagu kündnud ja no ei suuda mina seda ära seletada, et me siit koduselt peedipeenralt säravaid väljamaiseid virsikuid välja ei künna. Tee või tina, noh. Õppida samuti nagu enam väga midagi ei ole, sest omaarust olen kõik töökaaslased tühjaks pigistanud ja nüüd hakkab nende jutt ja ideed juba korduma. Ükskõik, kas ütles seda siis Einstein või kesiganes, aga see on tõesti õige, et järjepanu samu asju tehes, kuid teisi tulemusi oodata, on hullumeelsuse tunnus. Aga kes olen mina siin suuri direktoreid õpetama?

Kas tead, mis on üldiselt inimese suurim takistus töökoha vahetamisel? Hirm ja ebakindlus. Juba ammu on teada, et meid panevad liikuma kaks jõudu: hirm ja huvi. Samas on hirm liiga tihti just see, mis meid paigale naelutab: mugavus, stabiilsus, hirm uue koha teadmatuse ees jms. Ikka on parem minna kontorisse, kus tead, mis sõnadega sind sõimatakse, eksole? Nüüd tuleb teha kuidagi nii, et sul oleks võimalus huvi tõttu asju teha, mitte ennast hirmust pimestada lastes. Loe edasi, jõuad küll.

Proovin endale võimalikult tihti otsa vaadata ja küsida, mis mind midagi tegemast takistab. Töökoha vahetusel on üks põhjus ilmselgelt hirm. Aga mitte hirm potentsiaalse uue valitseja ees, vaid hirm selle ees, kas valin õige koha, mis päriselt väljakutset pakub või lendan uues kohas platsi lihtsalt suurema koguse kupüüride pärast. Selle hirmu mahatõmbamiseks ja veelgi ägedama elu elamiseks olen teinud otsuse, et käitun rahaga headel aegadel mõistlikul kombel ja tekitan endale kasvõi pisikesedki lisasissetulekute nired, mis põhisissetuleku jõele oma panuse annavad. Sama olukorra annab saavutada raha tagavara olemasoluga. Praegu käib selline palga- ja osturalli, meeleolud on kõigil optimistlikud ja saan aru, et raske on natuke mustemaid mõtteid ette mõelda. Keegi ei peakski 5 tonnise palgaga tatralembelist tudengit mängima, aga väike valmisolek finantsilistele kruusateedele jõudmiseks võiks olemas olla.

Ma tahan saada aru, mida mulle elus teha meeldib. Ma arvan, et see on päris lummav tunne, kui saad minna uue ametikoha läbirääkimisi pidama ja telefon on taskus seetõttu vaikne, et keegi sulle parajasti ei helista ning mitte sellepärast, et see on maksmata arvete tõttu kinni pandud. Kui tunned töövestlusel, et saad päriselt uuest väljakutsest aru ja kaalud seda õigetel põhjustel, siis kuulud ilmselt 1% hulka, sest enamus inimesi ei ole oma tööga rahul ja neil puudub igasugune raha tagavara, et oma elu muuta. Mitut oma sõpra või sõbrannat oskad sa nimetada, kes õhkavad reede lõunal: "Tänk kaad, et see nädal lõpuks läbi on!" Noh, tuli Maarika nägu ette, onju? Ja Kerli oma ka? Kurb ju! Inimesed õhkavad tänulikkusega, et 5/7 nende nädalast on hambad ristis mööda pressitud ja nüüd saab siis 2 päeva korralikult erinevaid sotsiaalseid libesteid endale adenoidide vahele kallata, et ei peaks kohe järgneva uue nädala viiele tööpäevale mõtlema. Aga see ei tohiks nii olla.

Ma ei hakka kohe oma esimeses loos targutama, kuidas raha kokku hoida (näiteks maga lõunani, et hommikusöögi pealt kokku hoida jne), aga ühe tööriista annan sulle küll juba täna kätte, mis aitab rahapuhvrit tekitada, et soovi korral kodus molutades tööturul ringi vaadata. Nõks on selles, et ära osta igast sädelevat solki kohe hetkega ära. Kui leidsid midagi, mis sulle meeldib või mida tegelikult ka vaja on, siis oota näiteks 7 päeva ostuga. Miks? Sellel lihtsal trikil on mitu põhjust.

Esiteks jõuad veits ringi vaadata, kes sama asja äkki mingi parema diiliga pakub. Teiseks on sul natuke aega mõelda, et kas tegemist on ontlikus püsisuhtes olles Amigos kohatud üheöösuhte mõttega või on see "päris asi", mida sul on päriselt vaja. Kas meenub, millal viimati endale näiteks uue telefoni võla peale võtsid? Alguses kussutasid teda nagu oma beebit ja surfasid poole ööni Aliexpressis sädelevaid ümbriseid oma uuele nunnukesele. Paar nädalt hiljem on nii, et kui küsin, õu, kus su telo on, siis hakkad käega voodi all või diivanipatjade vahel kobama - kuhugi sinnapoole ta viimati lendas ju. Ja voodi alt tõmbad välja verised näpud, sest telefoni ekraan on juba mõnda aega ämblik ja noh, tegelt oleks vist üldsegi uut telefoni vaikselt vaja. Amigost leitud uue "vidina" elevus kestab max nädala või paar, aga teadmine rahatagavara olemasolust ja sellega kaasnev selge(m) väljavaade su finantssõiduki rooli tagant aga pikka aega.

Saad nüüd aru, et raha on sellemõttes nagu kojamehed, et mingi X summa tagavaranutsaka olemasolu hoiab sul pilgu tuleviku osas selge ja laseb minna kurvi julgemalt, kui muidu läinud oleksid?


Veel samadel teemadel

Intress 2% kuus

Vali summa
100 €
5000 €
Vali periood
2 kuud
60 kuud
Kuutasu
0 €