Mida teha kui Su töötasu on vähenenud või oled tööst ilma jäänud? #covid19

Mida teha kui Su töötasu on vähenenud või oled tööst ilma jäänud? #covid19

Üha enam kuuleme ja loeme meedias koroonaviirusest tingitud “majanduslikust katastroofist”, “äride sulgemisest” ja “palgakärbetest”. Eesti ei ole täna enam mingi erand ning suletud asutused ning vähenevad käibed puudutavad otseselt järjest suurema hulga inimeste töökohti ja finantsilist kindlustunnet. Mida teha, kui kriisiolukord on Sinu igakuist töötasu vähendanud või oled eriolukorra tõttu tööst ilma jäänud?

Pakume mõned lahendused, mis aitavad esialgu lootusetuna näivas olukorras selgelt mõelda ja hakkama saada.

1. Leia omale lisatöö võimalus

Kuigi meedia on küllastunud lugudest, kus asutusi suletakse, inimesi sundpuhkusele saadetakse ning koondamiste üle spekuleeritakse, leidub täna suur hulk ettevõtteid, kelle töömaht on hüppeliselt suurenenud. Kui Sinu sissetulekud on täna vähenemas ja oled ise terve, uuri kindlasti lisatöö võimalusi. Neid on mitmeid:

  • Avalikult on rääkinud Selver, kes vajab abi kaupade pakkimisel ning ehk on just Wolt ja Bolt kullerid täna need, kellest puudus on? Ettevõtteid, kuhu ajutist lisajõudu otsitakse on veel. Ajutisi tööpakkumisi leiab täna ka Töötukassast

  • GoWorkABit tööjõudu vahendav platvorm pakub erineva ajaperioodiga suuremaid ja väiksemaid tööampse - tee seal kasutaja ja uuri oma võimalusi lisaraha teenimiseks.

  • Internetimüük, vastupidiselt tavakaubandusele, elab hetkel väga hästi. Õpi ise veebiteel ära, kuidas käib kodulehe tegemine, et saaksid luua omale isikliku e-poe või parandada olemasoleva veebilehe nähtavust internetis.

  • Lisatööd on võimalik leida ka läbi Freelancer platvormide nagu UpWork ja Fiverr - tõlkimised, tekstide toimetamised, disainitööd - valik on seal lõputu. Vajab vaid aktiivset pealehakkamist.

  • Rakenda oma oskusi uuenduslikus võtmes. Täna on näiteks juba hulk õmblejaid, kes maskide valmistamisel kaasa löövad. Kus Sina aidata saad?

Ole lisatöö otsingutel ise aktiivne ja avatud. Räägi tuttavatega ning ära kuidagi oma olukorda häbene. Kriisist oleme puudutatud kõik ja väga palju häid uudiseid ja pakkumisi levibki just tuttavate kaudu. Tublisid abikäsi otsitakse alati!

2. Vaata üle oma igakuised püsikulud ja tarbimisharjumused

Ebamugav kriisiolukord on nagu suurpuhastus, mis laseb üle vaadata varasemalt unustatud harjumused ning välja kookida neist halvimad.

Vaata kriitiliselt üle oma tänased püsikulutused: ehk on Sul püsitellimus lehele, mida harva loed või lisakanalitele, mida pole juba kuid vaadanud? Ehk on isegi Internetipakett üle tarbimise vajaduse valitud ning oled ammu mõelnud telefonioperaatori odavama vastu vahetada? Suurepärane võimalus üle maksmisest loobuda.

Otsa tasub vaadata ka hobidele - kas saab näiteks spordiklubi liitumise pausile panna ning järgnevad kuud väljas sportida või Internetiavarustest tasuta treeningvideod leida? Ehk eelistada ajutiselt raamatukogu uute raamatute ostmisele? Võid lõpuks suisa imestada, kui palju Sa täna tarbimise eest üle maksad ja kui palju siit säästa saad!

3. Tee eelarve ning kulutabel: toit, kütus, meelelahutus…

Kõige parema ülevaate kulutustest annab konkreetne kulude tabel, kus näed täpselt, kuhu raha kulub. Kui Sul kulutabelit veel ei ole, on täna aeg alustada ja oma kulude üle kontroll haarata!

Üheks suurimaks kuluartikliks on kindlasti toit. Sissetuleku vähenedes tee omale silma alla konkreetne eelarve koos nädalamenüüga, mida ka järgid. Näiteks saab kapsast ja mõnest kartulist-porgandist supi või hautise, mis on nii tervislik, maitsev kuid igati kuluefektiivne. Võta kasutusele kapis olevad vanaema saadetud hapukurgid, moosid ja piparmünditee - need maitsevad tihti paremini kui poeriiulitelt leitavad. Ehk on Sinu peres ka leivaküpsetamine populaarne? Parim aeg katsetamiseks.

Väldi ja kriipsuta oma menüüst ja kuludest maha ebavajalikud ja kallid toiduaineid ja alkohol ning mõtle hoolega, kas poodi peab autoga minema? Kuigi nafta hind maailmaturul on languses, on kütus siiski kulukas ning pikema toas viibimise järel on väike jalutuskäik igati mõistlik!

4. Tegele olemasolevate kohustustega

Kriitilises olukorras ja tõelise probleemi ees tuleb julgelt ja otsustavalt vaadata otsa ka tänastele kohustustele: aktiivsetele laenudele ja liisingutele. Juba näevad krediidiandjad juba ette võimalikke makseprobleemide tekkimisi ning pakuvad abi erakorraliste maksepuhkuste näol. Uuri täpsemalt oma laenuandjalt!

Ka Raha24 kutsub inimesi võetud laenude tagasimaksmise raskuste korral oma laenuhalduritega suhtlema. Nii leiame vajadusel kriisiolukorraks lahenduse ja ennetame makseraskusi. Kindlasti ei lahenda makseprobleeme uue laenu võtmine!

5. Säilita positiivsus ja teotahe. See on ajutine olukord

Kuigi kriisiuudistest ümbritsetuna võib esmapilgul sissetuleku probleemne olukord lootusetu tunduda, siis tuleb meeles pidada, et tegemist on ajutise olukorraga. Rasketel aegadel aitab positiivne mõtlemine ning hetke märkamine. On selleks endale võetud aeg, et lugeda, õppida midagi uut või korraks puhata. On see ühine õhtu perega või võimalus lõpuks teha elus kaua planeeritud muutus. Lõppude lõpuks ei ole Sa kriisis üksi!

Oluline on, et tekkinud muredega aktiivselt tegeled ja lahendusi otsida. Nii läbid kriisiolukorra lõpuks tõelise võitjana!

Ka Eesti riik pakub mitmeid abimeetmeid:

Tänaseks on kindel ka, et riik raskel ajal oma inimesi aitab ning abivajajatele ka finantsilist tuge ja kindlust pakub. Tänaseks kinnitatud abimeetmeteks riigi poolt on:

  • Iseseisev haiguslehe avamine veebis. Käivad arutelud võimaluse kohta eriolukorras tasustada haigestunu haigusperiood esimesest päevast alates;

  • Iga otseselt või kaudselt koroonaviiruse tõttu töövõimetuse kaotanud inimene saab 70% palgast. Tasu hakatakse maksma esimesest tööta olemise päevast.

  • Toetused inimestele, kes ei saa koroonaviiruse karantiini tõttu tööl käia.


Veel samadel teemadel

Intress 2% kuus

Vali summa
100 €
5000 €
Vali periood
2 kuud
60 kuud
Kuutasu
0 €