Hoia end õnnemängudest! Mängurlus kui üks võimalik laenulõksu algus

#Varia

Hoia end õnnemängudest! Mängurlus kui üks võimalik laenulõksu algus

Spordiennustused, online- kasiinod ja tasuta mängukrediidi reklaamid hakkavad silma nii õhtul telekast lemmiksaadet vaadates, veebist uudiseid lugedes kui linnatänavatel liigeldes. Värvilised reklaamid ja mahe naisehääl kutsuvad liituma, mängima, ennustama ja sealjuures ka võitma.

Kuigi esmapilgul võib õnnemängu proovimise mõte tunduda ahvatlev, on selle valguses hea teada, et täna on Eestis erinevatel hinnangutel vähemalt 15 000 mängusõltlast. Nemadki alustasid klikkides süütuna näival bänneril, mis kindlat võitu lubas. Seesama klikk on paljude nende elu tänaseks muutnud.

Mängurlus - varjatud sõltuvus ja pahe

Näeme ja kuuleme pidevalt erinevatest piirangutest, mis puudutavad alkoholi ja tubakat. Piirangud on seatud reklaamidele, müügile ning isegi happy hour kellaaegadele. Ja põhjusega - tegemist on sõltuvust tekitavate tegevustega. Ühiskond üldiselt mõistab ja aktsepteerib nii piiranguid kui kaasnevaid probleeme sh sõltuvust.

Ometi näeb peaaegu igas võimalikus reklaamikanalis ja igal ajahetkel julgeid, värvilisi ja entusiastlikke reklaame, mis kutsuvad õnnemängus kätt proovima. Küll “toetatakse lemmiksaadet” või leitakse atraktiivseid reklaamnägusid, kes bänneril vajutamise otsuse tänasel internetiajastul eriti lihtsaks teevad. Sisuliselt puudub nii ajaline kui demograafiline piirang või turvamees, kes Su “kasiinouksel” koju saadaks.

Kui purjus inimene on tänaval äratuntav taaruva olekuga ning tubakasõltlast saadab eksimatu aroom, siis õnnemängurlus on pahe, mis ennast väliselt ei reeda. Kuigi enamikest kasiinokülastajatest ja veebikeskkonnast panustajatest sõltlast ei saa, ulatub mängukuradi küüsis olevate inimeste koguarv Eestis teadaolevalt kuni 15 000ni. Tegelikkuses on see number ilmselt veel suurem. Hasartmängusõltuvus on süvenev, kuid sageli nähtamatuks jääv ühiskonna probleem.

Internetis varitsevad ahvatlused vaid kliki kaugusel

Mängurluse sõltuvus on pahe ja haigus, mis tekib ajapikku. Esialgu puhtalt meelelahutuslikud katsetused tasuta krediidiga, siis paar õnnestunud võitu, julgus proovida suuremate summadega ja nii see lumepall veerema hakkab. Ühel hetkel aga (algaja) õnn pöördub ja eneselegi märkamatult on panditud kogu vara ja otsas kõik säästud, mida hoolsalt kogutud. Võiduusk ja adrenaliin aga jäävad: Järgmine kord ma ju võidan!.

Mängurlus on pahe, mis tihti ka kõige lähedasemate eest varjatud. Nii võib täitsa teadmatult elada koos inimesega, kes omale, halvimal juhul ka kaaslasele tema enda teadmata ajapikku mängimise tarbeks laenuvõlad kaela tõmmanud. Võiduiha, hasart ja ratsionaalsuse kadumine lükkab mänguri peas käima protsessi, mida ilma välise abita raske peatada on.

Siit ka üleskutse, kui oled märganud, et Sinu lähedane oma õhtuid mõnel õnnemängusaidil veedab, palub ootamatult Sul arved ära maksta või muul moel kummaliselt käitub, tasub olukorda kindlasti lähemalt uurida.

Teeni raha kodukontoris, mitte kodukasiinos

Tänane olukord riigis ja maailmas on keeruline - tavapärasemast rohkem on kodus aja veetmist. Paljudel majapidamistel on harilikust enam finantsilist pinget, aga ka pidevast koosolemisest ja meelelahutuse puudumisest tekkinud tülpimust.

Samas on meil täna rohkem kui kunagi varem ka võimalusi - internet avab uksed kõige vajaliku ostlemiseks, videosilla vahendusel saab suhelda nii naabri kui välismaal elava tuttavaga ning veebi kaudu koju tulev meelelahutus on kättesaadavam kui kunagi varem. Alustades filmidest ja seriaalidest, lõpetades virtuaaltuuridega, mis viivad Louvre'st Harry Potteri filmiradadele. Kodune elu mõjub hästi ka internetikasiinodele - ei mingit sättimist ja kodust välja minemist, söögilauast saab pokkerilaud ja diivanist mänguautomaat vaid klikiga. Kui mugav!

Kuigi reklaamid ahvatlevad, siis tasub teadvustada, et õnnemäng ei ole lisasissetulek vaid eelkõige meelelahutus. Kui finantsiline olukord pitsitab, ei tasu oma sõrme kuradile anda. Leia pigem mõni sõber, kellega niisama koos jalgpalli vaadata või kaardimänge mängida ja kasutada sama aega veebis tõelise lisatöö, nt tööampsude leidmiseks - neid pakuvad täna näiteks GoWorkabit, Töötukassa kui peamised tööportaalid. Palju võimalusi liigub ka FB gruppides.

Ole oma finantsidega vastutustundlik

Ära kunagi laena pidutsemiseks või õnnemängudeks!

Laenu võtmine mängurluse finantseerimiseks ei ole lahendus ühelegi probleemile, õnnemängu ei tohi võtta kui töökoha asendust ja laen ei ole lihtsalt saadud lisaraha, mis avalduse järel kontonumbrid plussi viib. Laenuraha on kohustus, mis tuleb tagasi maksta. Võlad ja võlaregister ei ole naljaasi nagu ka hasartne mängusõltuvus.

Tea, et ka vastutustundlik laenuandja püüab alati enne laenu väljaandmist Sinu maksevõimet ja finantskäitumist hinnata, kuid alati sellest ei piisa. Vastutustundlik laenamine ja eeskujulik finantskäitumine on eelkõige Sinu enda kätes - laena ainult reaalse vajaduse korral ning anna tekkinud probleemidest koheselt teada, nii on need lahendatavad!

Sõltuvusele on lahendus!

Kui tunned, et kasutad online õnnemänguportaale rohkem kui sotsiaalmeediasaite ja leiad ennast pidevalt mõttelt, et “ma ju võidan, miks üldse tööl käia, jaga seda mõne hea tuttavaga või võta kohe ühendust hasartmängusõltuvuse nõustamiskeskusega . Soovi korral saad olla ka anonüümne.

Sõltuvuse probleemile on võimalik lahendusi leida ja abi saada ka siis, kui olukord tundub keeruline.


Veel samadel teemadel

Vali summa
100 €
5000 €
Vali periood
2 kuud
60 kuud
Osamakse
0 €
Arvutus on ligikaudne ja võib erineda Sulle pakutavatest tingimustest!