Raha24 juht Urmo Kokmann: Maksejõuetu klient ei ole laenuandja sihtmärgiks

Raha24 juht Urmo Kokmann: Maksejõuetu klient ei ole laenuandja sihtmärgiks

Eestis kuuluvad kõik tarbijakrediiti pakkuvad ettevõtted finantsinspektsiooni range järelevalve alla ning tingimused laenu väljastamiseks on ühesugused nii suurpangale kui krediidiandjatele. Vaatamata sellele levib tarbimislaenu väljastavate ettevõtete ümber halli valemüra, mis tegelikkuses tõele ei vasta.

Üleriigilises meedias kasutatakse tarbimislaenu puhul palju „kiirlaenu“ mõistet – viidatakse, et kiire laenu väljastamine mõjutab laenuotsuse kvaliteeti justkui devalveerivat.

„Kiired laenuotsused saame täna teha tänu automatiseeritud protsessidele, mis aga ei tähenda, et kiirus oleks võetud turvalisuse arvelt. Digitaliseeritud maailmas hindab tarbija enim kiiret ja mugavat klienditeenindust ning meie ülesanne on talle seda pakkuda,“ sõnas Raha24 kaubamärgiga laenu pakkuva ettevõtte BB Finance OÜ juhatuse liige Urmo Kokmann.

Kokmanni sõnul ei soovi mitte ükski laenuandja oma portfelli maksejõuetut klienti, kes tagasi maksta ei suuda. „Laenu andmisel lähtume alati vastutustundliku laenamise põhimõtetest. Mistahes taotluse puhul kontrollime kliendi andmeid, stabiilse sissetuleku olemasolu, finantskohustusi näiteks järelmaksu, liisingu- või laenulepingute näol, samuti varasemat maksekäitumist,“ rääkis Kokmann.

Mitmetahulise ja põhjaliku analüüsi esimeseks sammuks on kontrollida inimese varasemat maksekäitumist. Laenutaotlus võetakse laualt maha kohe, kui kliendil esinevad mistahes maksehäired või võlgnevused ning selleks tehakse tihedat koostööd Creditinfo ja Krediidiregistri andmebaasidega.

Läbivaks märksõnaks on aus ja läbipaistev suhtlus – inimesel, kes keeldub vastama laenuandja poolt esitatud küsimustele või saatma oma finantskirjaoskuse näitlikustamiseks vajalikke dokumente, positiivset laenuotsust oodata ei ole.

Kindlasti ei ole negatiivse otsuse puhul meie eesmärgiks klienti kiusata, vaid tegemist on kaalutletud hinnanguga tema krediidivõimekusele. Meie jaoks on tähtis kaasata oma portfelli vaid hea maksekäitumisega kliente, mistõttu ei ole võlgu jääv klient meie jaoks kasumlik klient,“ lisas Kokmann.


Veel samadel teemadel

Intress 2% kuus

Vali summa
100 €
5000 €
Vali periood
2 kuud
60 kuud
Kuutasu
0 €