Raha seisab niisama kontol? Põleb! Raha on investeeringutes? Rumal, seal ka põleb! Hoiad raha riidekapis alukate vahel? Haha, see on eriti tuleohtlik koht ju!

Praegu on tõesti nii, et ava suvaline uudisteportaal või lase oma suvalisel sõbral hoopis suu avada ja no kõik on järsku sellised atesteeritud finantseksperdid, et ei suuda kogu pakutavat nõu ära kuulatagi: sularaha ei tohi hoida, sest mingi eriti kaua näljas hoitud koll nimega inflatsioon käib ja matsutab su kupüüride kallal ning investeerida ka justkui ei tohiks, sest turud kukkuvat kohe kokku nagu Robert Kiyosaki juba viimased 176 aastat ennustab.

Üks soovitab kulda osta, teine hõikab kõrvalt, et kuidas sa sellega ahju kütad, kui korgid välja lööb ja tuba jahtub sama kiiresti nagu tõsieluseriaalist leitud armastus. Kolmas soovitab sularaha varuda ja neljas hõikab kõrvalt, et selle järgi võivad tulla naaberriigi “pesumasinakollektsionäärid”.

Mida siis teha, et mitte hulluks minna?

Ja mitte vaeseks jääda? Tahaksin lahenduseks ja vastuseks öelda, et hoidke lihtsalt kainet mõistust. Kusjuures tundub, et poes hindade tõusu vaadates ei olegi seda enam nii keeruline hoida, kui üks süütu saunaõlleke Prismas varsti juba 73,99€ maksab.

Raha teemadel rääkides ja kirjutades tõmban ma väga tihti paralleele spordi ja trenniga. Kohe räägin lähemalt. Aga ära karda, mitte füüsilises mõttes lähemalt.

Nagu parema rahalise käitumise peale mõeldes, siis nii ka trenni tegema hakates hakkab su ümber imbuma igasuguseid arvamusi ja isetekkelisi spetsialiste. Mõni oskab sulle kiiresti öelda, et kui sa oled kaljukitse tähtkujus, siis kahjuks bodypump ega sulgpall ei ole kohe kindlasti sinu alad. Siin ei pea tõeline ekspert rohkem selgitamagi, sest vaata ise planeetide seisu ja Veenuse asendit Linnutee suhtes ning kõik on ju ütlematagi selge.

See, et arvamust avaldava eksperdi enda keha kohevat rünkpilve meenutab, ei olegi oluline. Ja siis on see teine asjapulk, kes on käinud kaheksas erinevas joogas (igas vaid korra, sest tutvumistund on tasuta ja rohkem ta ei raatsi, aga ta jälgib Instagramis päris mitut Balil tegutsevat liibukates päev läbi smuutisid keevitavat veganit), kes ilma su eesmärkidest mitte midagi teades ütleb, et jooga annab sulle kõik vastused. Ja enamgi veel – sa leiad oma naiseliku/meheliku väe, saad minna retriidi nime all 899€ eest rabasse sihitult kõndima ja enda tehtud teed jooma ning äkki leiad ka oma sisemise Peeter Koppeli selle käigus. Aga äkki ei leia ka, kes teab.

Oh, ja siis on igas seltskonnas muidugi see üks vend, kes peale oma ainsast suhtest lahkuminekut jõusaalis elab ja kes ei suuda juba viimased 5 aastat isegi jõulupakkidele käsitsi nimesid kirjutada, sest ta käed värisevad proteiinišeikide pidevast loksutamisest. Tema vastust sa juba tead – mitte ükski tegevus ei kvalifitseeru päris trenniks, kui ruumis julgeb veel midagi peale kangide, hantlite, peeglite ja keedumunade üledoosist tingitud puhituste haisu olla.

Su kõrvale ilmuvad järsku need, kes ütlevad, et kui sa julged isegi mõelda alla 7 päeva nädalas trennis käimisele, siis ära hakka üldse oma igivana Nehatu logoga spordikotti keldrist ära toomagi. Pole lihtsalt pointi. Ja mõni teine ütleb, et üle kahe korra nädalas trenniga alustav spordihunt lõpetab täiesti kindlasti kardioloogia tudengite õppelaual. Kellel on õigus? Kui tihti tuleb teha trenni või kuidas käituda oma rahaga heaperemehelikult?

Vastus on, vabandust, aga klassika: kõiki asju tuleb teha mõistusega ja parajas koguses. Praegu on tõesti ärevad ajad, mil juba enamus Eestimaa lambaid on Haapsalu alt püüdnud vette hüpata ja Rootsi ujuda, sest külmade ilmade ja kõrge elektrihinna hirmus on eestlaste villaste sokkide lembus totaalse comebacki teinud. Ärevatel aegadel on alati hea olla valmis mitmel rindel. See tähendab tõenäoliselt, et võitev strateegia ei ole kõigel oma rahal lasta lihtsalt kontol/kapis istuda ja öösiti inflatsioonikolli lätsutamise helide peale üles ärgata. Samas on mõistlik hoida paari kuu kulude jagu (või rohkemgi, kui oled investeerimisvõimalusi otsimas) raha kiires valmisolekus. Samamoodi ei tasu kõige oma papiga aktsiaturgudel vms hullu panna. Samas on mõistlik inflatsiooni mõju natuke tasandada raha kasvatamisega ja eriti boss boonus näiteks igakuisele palgale on investeerimisega kaasnev potentsiaalne lisasissetulek intresside või dividendide näol.

Kui aus olla, siis mina kuulan enda sõpru ja ennast ümbritsevaid inimese samuti valikuliselt. Ma nokin kõikidest välja kõige paremad soovitused ja need mõtted, mis minule meeldivad. Üks selline ütlemine on isegi, et sa oled oma viie lähedaseima inimese summa. Sinu asi on nüüd teha niimoodi, et sa kõigilt neilt viielt kõige paremad omadused ja targemad mõtted omale võtad ja külge kleebid.

Ma tean väga hästi oma sõprade tugevusi ja mis teemadel ma keda kuulan ning tõsiselt võtan. Enamuse juttu lasen ühest kõrvast sisse ja teisest välja, ent kõik nende trumbid korjan hoolega üles ja ma arvan, et nad isegi ei solvu selle peale. Olen suht kindel, et minuga tehakse samamoodi. Vähemalt ma soovitan teha.

Pikk jutt lühidalt: raha “põleb” praegu igal pool. Hoia selget pead, ära mõtle üle – kogu, säästa, investeeri ja ära hoia kõike ühes kohas ehk siis kehtivad kõik täpselt samad reeglid, mis kehtisid enne viimase aja õudusi nagu sõda, järsk inflatsioon, majanduslangus, rannamaja teine hooaeg ja üldine tarbijate ebakindlus.