Kuidas võtta targalt tarbimislaenu?

#Finants

Kuidas võtta targalt tarbimislaenu?

Kõigil võib aeg-ajalt tekkida ettenägematuid väljaminekuid, mille lahendamiseks vahendid pangakontol parasjagu puuduvad. Olgu selleks vältimatu arstiabi vajadus, kodune õnnetus, mis ei võimalda elamispinda kasutada või hoopis kallimaks osutunud puhkusereis.

Kõikide selliste ootamatuste puhul võib tarvidusel appi võtta tarbimislaenu. Siiski tuleb meeles pidada, et ka tagatiseta laenude taotlemisel tuleb teha põhjalik eeltöö ning võtta pakkumisi erinevatest krediidiasutustest tagamaks endale kõige soodsam pakkumine, kus tagasimaksed on jõukohased ning ei riku elukvaliteeti.

Siinkohal jagame mõned soovitused, kuidas targalt tarbimislaenu võtta.

Tee kindlaks, kas väikelaen on vältimatu

Enne laenutaotluse esitamist krediidiandjale soovitame laenu vajalikkuse enda jaoks korralikult läbi kaaluda. Näiteks äkki aitab ootamatu väljaminekuga toime tulla hoopis mõne kodus kasutuna seisma jäänud asja müümine või kulude kokku hoidmine tarbimiselt.

Kui otsus on tehtud, ka siis soovitame enne pidada nõu krediidinõustajaga, kes aitavad mõtted ritta seada ning ka siis jääb alati viimane sõna sinule endale, sest iga laen on kohustus

Iga laen on kohustus

Laen, olgu ta väike või suur, on finantskohustus, mis tuleb tagastada oma igakuisest sissetulekust. Seega tasub enne laenu võtmist selgeks mõelda, kas tegemist on siiski vältimatu olukorraga, millist laenutoodet tegelikult vaja oleks ning kui palju hakkavad tagasimaksed mõjutama edasist rahalist olukorda.

Vali sobiv laenutoode

Kui kodus on vaja remonti teha või tuleks ette võtta ammu ootel renoveerimistööd võib lahenduseks olla remondilaen. Ootamatult soodsa reisipakkumise korral on olemas spetsiaalselt selleks ettenähtud reisilaen ja kui sõiduk vajab remonti või oled ammu unistanud uuest, siis on hea valik autolaen.

Oluline on enda jaoks paika panna, kas abi saab ühekordsest laenust või tuleks avada hoopis krediidikonto.

Kõrvuta erinevaid krediidipakkujad

Konkurents turul on tihe ja seetõttu soovitame laenupakkumisi alati võrrelda ja mitte minna kohe kaasa esimese leitud pakkumisega. Parima ülevaate annab vähemalt 3-5 erineva krediidiasutuse pakkumise kõrvutamine. Nii võid intresside pealt võita lausa sadu eurosid! Kõige kiiremini saab seda teha mõne laenuvõrdlusportaali abiga. Näiteks kiirlaenud.ee annab ülevaate turul olevatest usaldusväärsetest krediidipakkujatest ja laenuga kaasnevate kulutuste suurusest. Samas tuleb märkida, et seal kuvatavad numbrid võivad lõplikust pakkumisest mõnevõrra erineda, sest need ei ole seotud laenaja personaalse krediidivõimekusega.

Veel soovitame meeles pidada, et kui oled juba mõne krediidipakkuja klient, siis ei tasu peljata sealt ka uut laenu küsida. Püsiklientidele tehakse sageli paremaid pakkumisi.

Ära vaata ainult intressi või kuumakse suurust

Kellele ei meeldiks laen, mille kuumakse on väike? Reeglina teeb kuumakse väikseks pikk tagastusperiood. Kokkuvõttes muudab see aga laenu sinu jaoks kulukamaks, kuna laenu põhiosale lisanduvad ka intressikulud.

Lühiajalise laenu taotlemisel võib krediidi kulukuse määr ehk KKM olla küll kõrge, kuid väiksemate summade puhul tähendab see siiski, et kokkuvõttes on tagasimakstav summa oluliselt väiksem kui tagasimaksete jaotamine pikema perioodi peale. Pea meeles, et KKM näitab kulu aastase laenuperioodi kohta.

Tee endale selgeks laenupakkuja krediidi kulukuse määr

Laenud ja intressid käivad käsikäes - vaid intressimäära jälgimine laenu kogukulust täielikku pilti ei anna. Laenu tegelikku kulukust koos intresside, lepingu- ja haldustasude ning muude lisakuludega näitab krediidi kulukuse määr ehk KKM. Seejuures KKMi kuvamine iga laenupakkumise juures on kohustuslik ja Finantsinspektsiooni poolt jälgitav.

Eesti Panga andmetel on hetkel tarbimislaenude KKM ülempiir hetkel 50,85 protsenti aastas (märts 2022), mis on viimase kuue aasta madalaim. Mõistlik oleks valida tarbimislaen, mille krediidi kulukuse määr on võimalikult madal. Näiteks Raha24 KKM algab 27,24%-st ja küündib kuni 50,79%-ni

Tee kindlaks, mida kampaania pakkumine sisaldab

Laenukampaaniate puhul tasub enne otsustamist tähelepanelikult tutvuda tingimustega. Sageli selgub sealt tõsiasi, et lubatud nullprotsendine intress rakendub vaid siis, kui laen tagastatakse kindla perioodi jooksul. Kui laenuperiood on pikem, siis võib aga kampaaniapakkumine osutuda kallimaks kui enamik teisi turul pakutavaid.

Vali usaldusväärseim!

Krediidipakkujaid on mitmeid ja valiku tegemisel soovitame tutvuda ka klientide antud tagasisidega, mis annab hea ülevaate, millise ettevõttega on tegemist. Mullu läbiviidud kliendiuuringust selgus, et Raha24 tegevust hindasid meie kliendid 4,4 punktiga 5-st. See on väga hea tulemus ja näitab, et meid usaldatakse ja oleme vastutustundlik krediidiandja, keda peavad usaldusväärseks juba ligi 100 000 rahulolevat klienti!

Seega, kui oled teinud endale selgeks, et väikelaen on sinu jaoks hetkel sobivaim lahendus, siis kaalu Raha24 väikelaenu. Rakendame oma süsteemides automaatset krediidivõimekuse kontrolli, mis võimaldab vastuse oma laenutaotlusele saada mõne hetkega. Samuti on võimalik laenata kuni 2000 eurot pangakonto väljavõtteta.


Veel samadel teemadel

Vali summa
100 €
5000 €
Vali periood
5 kuud
60 kuud
Osamakse
0 €
Arvutus on ligikaudne ja võib erineda Sulle pakutavatest tingimustest!