Kuidas veeta lähenevat jaanipäeva?

Kuidas veeta lähenevat jaanipäeva?

Järjekordne talveperiood on seljatatud ning see tähendab, et on paras aeg hakata mõtlema eesootavale jaanipäevale. Kuivõrd ühiskondlikus mõttes on sellel aastal tegemist tavatu olukorraga, kus enamik suvistest üritustest ja suurematest rahvakogunemistest ära jäävad, on paslik mõelda selle pidupäeva tähistamise alternatiividele.

Millest sõltub lõbusa ürituse täielik õnnestumine?

Jaanipäev on üritus, mille õnnestumisel mängivad kandvat rolli kamraadid, kellega seda veeta. Ilmselt on paljud juba kursis asjaoluga, et avalikud jaanikuga seotud üritused jäävad sel aastal ära, mis tähendab, et käes on väiksematesse seltskondadesse koondumise aeg. Universaalne soovitus on seega planeerida pidustuste veetmine kitsamas, kuid see-eest õdusas pere – või sõprade ringis.

Millest tasub sel aastal peo asukohavalikul lähtuda?

Jaanipäev on traditsiooniliselt seotud looduses viibimisega, mistõttu on üritused enamasti planeeritud vabas õhus toimuvatena. Kuidas siis teisiti, ilma lõkketa, jaanipäeva mööda saata võikski? Tõenäoliselt tuleb enamikel sel aastal jaanitule tegemise võimalus endal leida, seega tasub sobiva koha valimisel alati ka ohutusreeglite rakendamise võimalusest lähtuda.

Kuna linnapildis võib olla lõkke tegemine ning murumängude korraldamine raskendatud, on inimesed juba ammustest aegadest peale eelistanud jaanipäeva ajaks maapiirkondadesse suunduda. Seega on kas enda või mõne lähedase suvekodu ürituse planeerimise jaoks ideaalne koht, kus linnakärast eemal mõnus õhtu toredas seltskonnas mööda saata.

Milliseid tegevusi võiks pikalt oodatud jaaniõhtusse planeerida?

Värske õhk ning sume suveõhtu lausa kutsuvad õues aega veetma, kuid seda vaid juhul, kui ilmaga veab. Meeleolukas üritus saadetakse harjumuspäraselt mööda elava muusika saatel. Kui seltskonnas juhtumisi ühtegi pillimeest aga käepärast võtta pole, sobib muusikalise etteaste asendamiseks suurepäraselt kõlaritest kostuv vahepala. Korralikku jaaniõhtut ei saa ju ometi mööda lasta ilma, et soovijad Saarema valsi saatel jalga saaks keerutada?

Seltskonnas, kus tantsimisest aga suurt lugu ei peeta, võib huvitava vaheldusena kaaluda karaoke laulmist, kui tehnilised vahendid seda vähegi võimaldavad. Tasub aga meeles pidada, et valju lõõritamisega ei maksa naabreid häirida! Kui hääl hakkab laulmisest kähedaks muutuma, võib jaanitraditsioone austav seltskond suunduda näiteks sõnajalaõit otsima.

Ka kulutuste planeerimist ei tohiks jaanipäeval juhuse hooleks jätta!

Seltskondlikud koosviibimised on sageli seotud rahaliste väljaminekutega ning ka jaanipäev pole selles osas paraku erand. Kaupmehed valmistuvad suviseks suurürituseks igal aastal suure pühendumusega, mis tähendab, et mitmesugused ahvatlevad pakkumised ootavad kauplustes ostjaid. Soovitame oma pidustustega seotud ostud aegsasti planeerida, et selle toel väljaminekute suurus kontrolli all hoida.

Söömiseta ei möödu tõenäoliselt ükski suvine koosviibimine ning ka kesvamärjuke ei saa sel juhul seltskonnast puududa. Eestlane on ikka olnud grillirahvas ning see mõistagi tähendab, et lihatoodete kõrval tuleks pakkuda ka kergemat kõhutäidet, näiteks salateid. Alkoholi kaasamisel pidustustesse tuleks rõhuda mõistlikule tarbimisele, sest järgmisel päeval kogetav peavalu võib vastupidiselt kogu tralliga kaasneva rõõmu varjutada.

Kulutused on tark jagada ära kogu seltskonna peale. Selliselt toimides ei teki ühe õhtu mõnusa veetmise järel võõrustaja eelarvesse suurt auku. Seltskonnas tasub alati arvestada kõikide sealviibivate eelistustega, mis annab omakorda võimaluse vastutuse jagamiseks laua katmisel. Koguseid tuleks planeerida mõistlikult reaalset tarbimisvõimekust hinnates, et kaasa toodav söögi – ja joogipoolis asjatult raisku ei läheks.

Mida tuleks peomeeleolus ostude tegemisel kindlasti vältida?

Eestlane on harjunud jaanipäeva pidama uhkelt, mis aga ei tähenda, et tehtav rahaline kulutus ürituse suurusega võrdelises suhtes peab olema. Mõistlik on planeerida ürituse jaoks kindel eelarve, millest rangelt kinni pidada. Väljaminekute planeerimisel tuleks lähtuda põhimõttest, et kulutada saab ainult raha, mis päriselt olemas on.

Pidutsemise käigus ei tohiks lasta end emotsioonidest haarata ning mis veel hullem, seesuguste väljaminekute tegemiseks laenuraha kasutada. Jaanipäeva tähistamine võiks kaasa tuua positiivseid emotsioone ning hilisem laenukohustus, eriti kui see on läbimõtlematult võetud, seda üldjuhul endaga kaasa ei too. Seega soovitame hoida seltskondlikud koosviibimised ning laenamine teineteisest eraldi.

Jaanipäeva peo organiseerimisel mängib kandvat rolli seltskonna üldine meelestatus?

Jaanipäevast teeb õige ning meeleoluka ürituse hea seltskond, paras kogus sööki ja jooki ning õigesti valitud meelelahutuslikud tegevused. Olulist rolli mängib ka õhtu sündmusi ümbritsev keskkond, milles seltskonnaga ühiselt aega veedetakse.

Positiivne meelestatus ning peo käigus saadav energialaeng on need, mis inimesed igal aastal ikka ja jälle jaanipäeva ootama panevad!

Head jaani!


Veel samadel teemadel

Intress 2% kuus

Vali summa
100 €
5000 €
Vali periood
2 kuud
60 kuud
Kuutasu
0 €