5 SOOVITUST: Kuidas välja võetud pensionirahast kõige enam kasu saada?

#Finants #Varia

5 SOOVITUST: Kuidas välja võetud pensionirahast kõige enam kasu saada?

Kätte on jõudnud aeg kui laekuvad 2. samba rahad. Kuidas sellest aga kõige enam kasu saada? Raha24 toob välja mõned olulised punktid ja soovitused, millele raha paigutades mõelda.

#1 Vabane vanadest võlgadest

Pensioniraha võib kujuneda päästerõngaks ka neile, keda vaevavad kallid pikaajalised laenud või järelmaksud.

Laenamine ise ei ole patt, kuid vahel võib tekkida eneselegi ootamatult olukord, kus võetud kohustusi ei ole enam laenuandja ees võimalik täita. Siit soovitus: pensionirahade laekumisel tasu kõik oma senised võlad finantsasutuste kui ka eraisikute ees. Nii on lihtsalt endal sisimas parem tunne. Ega muidu vanarahvas ei öelnud, et võlg on võõra oma.

#2 Ära kuluta pensiraha igapäeva kulutustele

Oma pikalt kogutud säästudest hooliv inimene ei kata kätte saadud rahaga igapäevakulutusi, sest nii kaob raha käest sama kiirelt kui see sinna jõudis. Seetõttu ära kuluta säästetud raha jooksvatele väljaminekutele nagu üür, autoliising, meelelahutus või riiete ostmine, vaid finantseeri neid ka jooksvatest sissetulekutest. Kui sinu kulutuste katmiseks ei piisa regulaarselt sisse tulevast rahast, tuleb oma tegemistele ning elustiilile otsa vaadata ja leida viise, kuidas pangakonto seis tasakaalu lükata.

#3 Remondi oma kodu või soeta kinnisvara

Küll aga on mõistlik pensionisamba rahaga finantseerida selliseid kulutusi, milleks tavaolukorras vahendeid napib, ent mis oluliselt suurendavad sinu omandit, kasvatavad su vara väärtust või parandavad sinu või su pere heaolu. Näiteks kodu remontimise või maamajale uue katuse paigaldamise järel tõuseb ka selle kinnisvara väärtus, mis tõenäoliselt tasub selle investeeringu peagi ära. Säästurahaga korteri, maja või muu suure ostu sissemakseks kasutades jääb ostetu sulle alles seni, kuni selle müüa otsustad.

#4 Investeeri iseenda tervisesse ja oskustesse

Alahinnata ei maksa ka investeeringuid iseenda tervisesse. Teame, et näiteks põhjalik hambaravi võib teinekord kujuneda vägagi kalliks ning sageli ei ole säärane kulutus inimeste esimene prioriteet. Samal ajal võib särav naeratus avada palju uusi uksi, rääkimata enesekindluse suurenemisest, paremast enesetundest ja heast suutervisest. Väljaminek tundub esialgu ilmselt suur, ent saadav emotsionaalne kasu võib selle kuhjaga üles kaaluda.

Välise ilu kõrval ei tasuks unustada ka iseenda arendamist. Õppida ei ole kunagi hilja, ent nii mõnigi haridusasutus küsib õppe eest krõbedat hinda, seda nii ülikoolide kui ka ametikoolide ning eraakadeemiate puhul. Säästudest õppemaksu tasumine on aga mõistlik, sest see välistab võimaliku õppelaenu võtmise, mille tagasi maksmisel pead tasuma intressi.

Pealegi võimaldab uus kraad või kutseõpe sageli rohkem raha teenida, millega omakorda tulevikus elujärge parandada.

#5 Loo investeerimiskonto ja sisene börsimaailmasse

Internetis on hulgaliselt materjale, kuidas investeerimisega algust teha, alates raamatutest ja õppevideotest kuni detailsete soovitusteni välja. Paljud ettevõtted ja organisatsioonid pakuvad ka koolitusi ning loenguid, kuhu on oodatud nii algajad investeerimishuvilised kui ka asjatundjaid. Sääraseid koolitusi leidub vahel ka täiesti tasuta, nii et tasub silmad lahti hoida. Kes tahab õppida, leiab selleks võimaluse.

Loeme pidevalt, kuidas ka kogenud investorid raha paigutamisega vastu näppe saavad, mis veelkord rõhutab vana tõde: ära pane kõiki mune ühte korvi. Investeerimine ei garanteeri raha kasvu ning sellega kaasneb risk raha hoopis kaotada. Seepärast tuleks oma sääste paigutada võimalikult erinevatesse kohtadesse: lisaks aktsiatele investeeritakse sageli ka indeksfondidesse, kunsti, väärimetallidesse ja -kividesse, soetatakse kinnisvara või siis investeeritakse iseenda või partneri äritegevusse.

Kokkuvõtteks

Lõpuks on iga inimese enda valik, mida ta oma pikalt kogutud säästudega peale hakkab. Pensionisambast saadav raha on piisavalt suur, et sellega oma elujärge parandada või see kasvama panna, aga samal ajal ka piisavalt suur, et selle kaotamine oleks valus. Kuidas iganes otsustad oma raha kulutada, on peamine, et tegevus oleks läbi mõeldud ja vastutustundlik. Vastasel juhul saab vanaduspõlves lahedama elu nautimisest vaid kaunis unistus, mille purunemine end üsna kibedal moel meelde tuletab.


Veel samadel teemadel

Vali summa
100 €
5000 €
Vali periood
2 kuud
60 kuud
Osamakse
0 €
Arvutus on ligikaudne ja võib erineda Sulle pakutavatest tingimustest!