Kuidas välja võetud pensionirahast kõige enam kasu lõigata?

#Finants #Varia

Kuidas välja võetud pensionirahast kõige enam kasu lõigata?

Sellest aastast on kõigil võimalus ise otsustada, kuidas oma pensionirahaga edasi toimida. Üks võimalus on jätta asi nii nagu on – raha jääb teise sambasse ning seda investeeritakse edasi. Teine variant on võtta raha välja ja teha sellega, mida hing ihaldab. Veel on võimalik raha välja võtta ning see ise kohe uuesti investeerida. Kuidas sellest aga kõige enam kasu saada? Raha24 toob välja mõned olulised punktid, millele raha paigutades mõelda.

Pensionireformi eesmärk on anda investeerimishuvilistele inimestele võimalus ise oma pensionifondi tootlust juhtida. Kui oled otsustanud, et tahad oma pensioniraha eest hoolitseda ning teise sambasse kogutud summa välja võtta, siis jõuab raha sinuni juba saabuval sügisel.

Rahandusministeeriumi andmeil on üle 10 000 euro suurune summa kogutud vaid alla 100 000 inimesel, enamjaolt jäävad säästud 1000-4000 euro vahele. Tasub aga meeles hoida, et raha välja võtmisel tuleb riigile tasuda tulumaksu 20% ulatuses, mis teeb kätte saadava summa viiendiku võrra väiksemaks. Esimese hooga avaldas soovi raha välja võtta 152 675 inimest, kellele makstakse välja üle miljardi euro.

Prognooside kohaselt ootab koroonapiirangute leevenemise, vaktsineerimise ja inimeste kriisiaegse kokkuhoidliku elamise tõttu kogunenud säästude tõttu ees kõrgema inflatsiooniga periood. Majandus saab vabanevast rahast hoogu juurde, inimeste tarbimine suureneb, nõudlus ületab pakkumise ning hinnatõus on vältimatu. Seepärast ei ole mõistlik raha sukasäärde jätta, vaid see enda heaollu investeerida või kiiresti uuesti kasvama panna.

Hooli oma säästudest

Oma pikalt kogutud säästudest hooliv inimene ei kata kätte saadud rahaga igapäevakulutusi, sest nii kaob raha käest sama kiirelt kui see sinna jõudis. Seetõttu ära kuluta säästetud raha jooksvatele väljaminekutele nagu üür, autoliising, meelelahutus või riiete ostmine, vaid finantseeri neid ka jooksvatest sissetulekutest. Kui sinu kulutuste katmiseks ei piisa regulaarselt sisse tulevast rahast, tuleb oma tegemistele ning elustiilile tõsiselt otsa vaadata ja leida viise, kuidas pangakonto seis tasakaalu lükata.

Küll aga on mõistlik pensionisamba rahaga finantseerida selliseid kulutusi, milleks tavaolukorras vahendeid napib, ent mis oluliselt suurendavad sinu omandit, kasvatavad su vara väärtust või parandavad sinu või su pere heaolu. Näiteks kodu remontimise või maamajale uue katuse paigaldamise järel tõuseb ka selle kinnisvara väärtus, mis tõenäoliselt tasub selle investeeringu peagi ära. Säästuraha korteri, maja või muu suure ostu sissemakseks kasutades jääb ostetu sulle alles seni, kuni selle müüa või pärandada otsustad.

Alahinnata ei maksa ka investeeringuid iseenda tervisesse. Teame, et näiteks põhjalik hambaravi võib teinekord kujuneda vägagi kalliks ning sageli ei ole säärane kulutus inimeste esimene prioriteet. Samal ajal võib särav naeratus avada palju uusi uksi, rääkimata enesekindluse suurenemisest, paremast enesetundest ja heast suutervisest. Sama võib välja tuua ka erinevate ilulõikuste puhul – väljaminek tundub esialgu ilmselt suur, ent saadav emotsionaalne kasu võib selle kuhjaga üles kaaluda.

Välise ilu kõrval ei tasuks unustada ka iseenda arendamist. Õppida ei ole kunagi hilja, ent nii mõnigi haridusasutus küsib õppe eest krõbedat hinda, seda nii ülikoolide kui ka ametikoolide ning eraakadeemiate puhul. Säästudest õppemaksu tasumine on aga mõistlik, sest see välistab võimaliku õppelaenu võtmise, mille tagasi maksmisel pead tasuma intressi.

Pealegi võimaldab uus kraad või kutseõpe sageli rohkem raha teenida, millega omakorda tulevikus elujärge parandada.

Ära pane kõiki mune ühte korvi

Pensioniraha võib kujuneda päästerõngaks ka neile, keda vaevavad kallid pikaajalised laenud või järelmaksud. Uuringufirma Kantar Emori järgi on igal eestlasel keskmiselt 7500 euro suurune laenukoormus. Kui kasutada rahasüsti nende laenude likvideerimiseks, on igakuine kasu koheselt tuntav. Siiski tasub ka laenukohustused põhjalikult üle vaadata – mõni väga soodsatel tingimustel saadud laen ehk ei vajagi kohest tagasimaksmist ning õigem on pensioniraha hoopis mujale paigutada.

Kui sul otseseid laenukohustusi ei ole või suutsid need tagasi maksta nõnda, et teisest sambast saadud raha jääb üle, on mõistlik see uuesti kasvama panna ehk reinvesteerida. Investeerimist ei pea kartma ning sellega võivad tegeleda kõik inimesed, mitte vaid pankurid ja ärimehed. Siiski tasub ka investeerimisvõimalusi uurides olla ettevaatlik ja teha põhjalikku eeltööd.

Internetis on hulgaliselt materjale, kuidas investeerimisega algust teha, alates raamatutest ja õppevideotest kuni detailsete soovitusteni välja. Paljud ettevõtted ja organisatsioonid pakuvad ka koolitusi ning loenguid, kuhu on oodatud nii algajad investeerimishuvilised kui ka asjatundjaid. Sääraseid koolitusi leidub vahel ka täiesti tasuta, nii et tasub silmad lahti hoida. Kes tahab õppida, leiab selleks võimaluse.

Loeme pidevalt, kuidas ka kogenud investorid raha paigutamisega vastu näppe saavad, mis veelkord rõhutab vana tõde: ära pane kõiki mune ühte korvi. Investeerimine ei garanteeri raha kasvu ning sellega kaasneb risk raha hoopis kaotada. Seepärast tuleks oma sääste paigutada võimalikult erinevatesse kohtadesse: lisaks aktsiatele investeeritakse sageli ka indeksfondidesse, kunsti, väärimetallidesse ja -kividesse, soetatakse kinnisvara või siis investeeritakse iseenda või partneri äritegevusse.

Lõpuks on iga inimese enda valik, mida ta oma pikalt kogutud säästudega peale hakkab. Pensionisambast saadav raha on piisavalt suur, et sellega oma elujärge parandada või see kasvama panna, aga samal ajal ka piisavalt suur, et selle kaotamine oleks valus. Kuidas iganes otsustad oma raha kulutada, on peamine, et tegevus oleks läbi mõeldud ja vastutustundlik. Vastasel juhul saab vanaduspõlves lahedama elu nautimisest vaid kaunis unistus, mille purunemine end üsna kibedal moel meelde tuletab.


Veel samadel teemadel

Vali summa
100 €
5000 €
Vali periood
2 kuud
60 kuud
Osamakse
0 €
Arvutus on ligikaudne ja võib erineda Sulle pakutavatest tingimustest!