Kuidas töö- ja rahamaailmas edasi minna, kui koroona vaiba alt ära tõmbas

Kuidas töö- ja rahamaailmas edasi minna, kui koroona vaiba alt ära tõmbas

Käsi püsti, kes teab, mis aastaaeg praegu väljas on? Ega ikka eriti ei tea küll, eksole?

Riigi traaditõmbajad on õues luusimise ära keelanud ja seetõttu võite tänulikud olla, et teil siin minusugune anarhist mugavalt võtta on, kes oma nahal igasugu rahalisi ja muid eksperimente teeb ja isegi korraks õue hiilis selle loo tegemise tarbeks. Ma võin teile öelda, et väljas hakkavad korraga nii kevad kui suvi tulema. Miks korraga? Sest vahepeal keelati kogu elu ära, isegi sinilill ei julgenud õitsema hakata, sest kartis varrest niita võivat kaabulööki ja nüüd tuleb siis kaotatud aega usinalt tasa tegema hakata.

Tänase sooviloo pühendan ma peamiselt neile, kes praeguse eriolukorraga valusalt pihta on saanud ja peavad oma elu uuesti kokku nõeluma nagu mitu hooaega vanasid spordisokke omal ajal nõeluti. Ma ei tee nalja, kui ütlen, et mul on mingi ähmane mälestus lapsepõlves aset leidnud kergejõustiku trennist, kuhu läksin oma peresse varem sündinud eelkäija jalast tulnud parandatud sokkidega. Aga ega trenn sellepärast tegemata ei jäänud. Väike auk tuleb aerodünaamikale kasukski.

Kuna paljusid ootab ees teistsugune suvi, kui see, millega me harjunud oleme, siis peavad ka ettevalmistused teistsugused olema. Tavapäraselt on keskmine eestlane mai keskpaigaks saanud juba esimese muhu ja EMO vastuvõtulauast püsikliendi uue hooaja templikaardi (iga kümnes kulmuõmblus tasuta), sest naabriga grillimine on pikale läinud ja kõvemad mehed on juba mitu korda vindise peaga tulise ufogrilli otsa komistanud.

Kuidas nüüd enne suve oma rahades korda luua? Või õigemini selles, mis neist järel on.

Loomulikult on esimene asi vaadata, kuhu raha läheb ja kuhu ta tegelikult väga minema ei peaks. Üldiselt võib öelda, et kui su väärtus (raha ja muud finantsvarad) on alla 100 000€, siis kõige kiirema võidu saab just kulude vähendamisega.

Näiteks iga kuu kolme soti jagu kulusid alla tõmmata (natuke autoliisingust, natuke üüri alla kaubelda, lõpetada mõni järelmaks jne) annab aastas 3600€ võidu. Võrdluseks 50 000€ aga näiteks üsna kõrge 7% intressiga investeerides on võit vaid 3500€. Niiet, enne uisapäisa tegutsemist ja suurest rahast ning investeerimisest unistamisest tuleb veidi arvutada, sest lihtsamad võidud võivad sul nina ees vedeleda.

Kui kohati tundub nii, et alguses ei ole mitte lihtne kulusid kokku tõmmata, et säästmise või investeerimisega alustada, siis tuleb otsida lisaraha. Ma mõtlen päris tõsiselt, kui ütlen, et tee mõnel nädalavahetusel lisatööd. Ikka selleks, et saaksid meki suhu ja mõne uue rea jooksma.

Mis mina täna teisiti teeksin, kui peaksin just nüüd oma rahateekonda alustama või noorem oleksin? Kõige esimene idee kohe plärtsust on siin: kujunda ja prindi 100 flaikut, millel on sinu number ja pakkumine, et tuled aknaid pesema.

Võin oma naabri mersu peale kihla vedada, et kui neid flaikusid kuskil Viimsis-Kadriorus-Nõmmel usinalt distributeerida, siis kuskilt ikka lõpuks näkkab. See on üks üsna vastik töö. Tavaliselt soovitavad väljamaised rahagurud sarnast pakkumist muru niitmiseks, aga sellesse ma niiväga ei usu. Miks? Sest tegelikult meeldib inimestele oma aias muru niita. See on auväärne meeste töö: sisaldab bensiiniga mängimist, müra ja mootoreid ning naise eest põgenemist. Akende pesemine seevastu on totaalne eidekas: kummikindad, vesi, küürutamine jne. Panen oma panused pigem aknapesule, et see ei meeldi mitte kellelegi.

Mul on täna võtta mitu tuttavat heaks näiteks, kes on oma tööst ilma jäänud, nädala-kaks norutanud ja siis ennast üles korjanud ning hakanud näiteks veebikursustega uusi asju õppima. Ja nad juba kandideerivad oma uute tegevusalade töökohtadele või otsivad ise kliente. Vot, müts maha! Nemad ei peagi aknaid pesema minema.

Kui lisaraha juba kodus on, siis mis edasi? Hakata investeerima? Koguda, et oleks meelerahu? Oled näinud rasket vaeva ja seda enam on kaotuste hirm suur. Täiesti arusaadav. Mina alustaksin täna investeerimist küll siiski kasvõi väikselt ja prooviksin kõrgema riski/tootluse suhtega asju. Saab käbe vastu näppe, odavalt kiired õppetunnid ja raha tegemise teemast aimu. Lähed ja pesed ühe suve aknaid ja püüad selle teenitud lisaraha arukalt investeerida, et järgmises majanduspohmellis enam aknaid pesema ei peaks.

Mis ma tahan täna siin öelda? Kui sul on praeguse olukorra valguses vaip alt ära tõmmatud, siis ära pussuta niisama diivanil. Sahmi, tõmble ja tegutse. Hastli, noh. Nii on tõenäosus suurem, et kohtud rohkemate inimestega, leiad oma “õige” rea ja ei pea enam ükspäev tegelema mingite kahtlaste teemadega üksnes raha nimel nagu mina seda vahel teen.

Kuigi pean ütlema, et tegelikult olen oma töö- ja elukutse valikuga väga rahul. See, et ma vahepeal mujal ringi tõmblen, on blogi elushoidmise ja eksperimenteerimise eesmärgil. Mulle meeldib, kui mul on 17 rauda tules ja saan vastavalt soovile valida, millega parajasti tegeleda. Eelduseks on muidugi see, et kõik ära teen, aga näiteks õhtuti meeldib rohkem kirjatööd teha. Nädalavahetuseti midagi füüsilist jne. Mina tahan siin anda teile niipalju mõtteainet ja “tööriistu”, kui mu õnnetu kapsas vähegi ideedena välja toota suudab.

Nüüd kordan igaskjuhuks üle, et ükski minu soovitus ei ole siduv, kõike siinset tuleb võtta keskpärase huumorisoolika ja klaasikese teravaga ning mina kellegi finantslolluste eest vastutada ei plaani. Kui paned oma Cänäda vanatädile kuuluvale Pikal tänaval asuvale katusekorterile hüpoteegi mingite x avantüüride nimel, mida mina olen soovitanud, siis nii peabki minema, et sa sellest ilma jääd.

Ma leian, et pigem proovida väikese eelarvega mingit suurema riskiga asja, kui et panna oma raha järjekordsesse vabakasvatusega kana silmamunadest tehtud mansetinööpide startappi, mille väärtus on omanike hinnangul 25-30 milli vahel, kuigi esimene müük peaks prognooside järgi alles augustis toimuma. 2025 aasta augustis.

Rahakratt on rääkinud.


Veel samadel teemadel

Intress 2% kuus

Vali summa
100 €
5000 €
Vali periood
2 kuud
60 kuud
Kuutasu
0 €