Kõige pimedam aeg on alati enne uue päeva algust. Aga kas sa oled uueks päevaks valmis?

Kõige pimedam aeg on alati enne uue päeva algust. Aga kas sa oled uueks päevaks valmis?

Ma näen, et väga paljud on igasuguse mõistuse täiesti minetanud ja samuti näen, et mul on aeg oma säilinud arunatukesega teile appi tõtata.

Lepime selle kohe kokku, et see ei ole esimene kriis. Ega kindlasti mitte viimane. Aga jälle on pime aeg saabunud sama ootamatult nagu mõnes Tallinna lähedal asuvas forellipüügikeskuses toimunud lõpupeole järgnev positiivne rasedustesti tulemus naiivse põhikooli lõpetaja jaoks. Alles hakkas meil siin maailma serval hea aeg ja kaua me seda nautida ei saanud. Millega me selle ära teeninud oleme?

Nagu varemgi nii on ka täna inimesed kahte leeri jagunenud. On need, kes leiavad üles ühe inimese seitsmest miljardist, kes seda jama ennustas ja kes kukuvad nüüd ise ka hoolega ennustust „täitma“: kõik on kehvasti, maailm saab otsa, me kukume tagasi mesoliitikumi jne. Tead ju küll neid üdini negatiivikuid, kes on pikalt oodanud seda põhjust, mille taha kõikide oma hädadega pugeda ja mis annaks võimaluse naabrimutile öelda, et „näed, ma ju ütlesin, et me saame otsa“.

Ja siis on need teised, kes saavad aru, et jah, asjad on jälle rabedaks läinud, aga kellel on kuklas alati see teadmine olnud, et päike ei saagi alati paista ja kõige pimedam on ikka enne uue päeva algust. Need on need, kes kehvadel aegadel vormi lihvivad, tööriistu teritavad ja nemad on need, kes lõpuks ka kõige suuremalt võidavad, kui kodude ja ettevõtete uksed jälle lahti tehakse.

Kumma tiimiga sina liitud?

Ammu on teada fenomen, et kui sa ostad omale näiteks uue kollase Opeli, siis hakkad sa neid liikluses järjest enam märkama, sest alateadlikult sa otsid neid. Sama on võimalustega. Mida rohkem sa neid otsid, seda enam hakkad sa neid märkama. Täpselt sama kehtib ka maailma lõpu uudiste ja sügava kriisi kuulutajate kohta: mida rohkem seda loed ja sellist infot otsid, seda rohkem leiad ja ise sinna sisse vajud.

Aga praegu on just õige aeg avardada oma silmaringi. Lisaks oma tavalistele uudistekanalitele otsi uusi. Vaata, mida räägivad teised kanalid, lehed, veebid. Otsi väikeseid märke, mis viitavad praeguse olukorra võimalikule kestusele või selle leevenemisele. Otsi neid märku, mis annavad sulle võimaluse lendstardiks ja selleks, et sul on juba väike hoog sees, kui uus päev jälle koitma hakkab ja teised alles rähmaste silmadega ning müslist tilkuvate suunurkadega oma ketsipaelu haigutades lahti harutavad.

Kas sa teadsid näiteks, et juba praegu on Seattle´s (USA) käimas esimeste vabatahtlike peal katsetused koroona vaktsiiniga? Ilmselt ei teadnud. Seda teeb Kaiser Permanente Washington Research Institute, aga kuna ajakirjanduses müüb negatiivne uudis paremini, siis on loomulikult suuremalt esindatud pealkirjad stiilis „Taevas võib alla kukkuda“ ja „Tuhanded on kuskil lõksus“ vms.

Kas sa teadsid, et Lõuna-Koreas on juba mitmendat päeva järjest viirusest paranenute arv suurem kui sellesse nakatunute arv?

Kas sa teadsid, et Hollandi teadlased on leidnud viiruse antikeha, mis võib olla maailmas esimene? Ja noh, sealt edasi minek on juba suurte sammudega.

Kas sa teadsid, et paljud maailma napsutootjad on hakanud valmistama hoopis desinfitseerimisvahendeid? Kui see pole parim näide olukorraga kohanemisest, adapteerumisest ja lõpuks ka sellest kasu lõikamisest, siis mis veel on?

Kuna Eestis ei ole võibolla nii suurt võimekust, et vaktsiine luua ja katsetada, siis anname me siin endast parima, et mitte üksteist nakatada ja olukorda suuremaks puhuda. Mõnda aega kodus olemine on väike hind maksta selle eest, et ilus suvi tuleks ja normaalsed inimesed saaksid ka jälle poest vetsupaberit osta. Ühe paki kaupa...

Äkki on praegu õige aeg vaadata üle oma rahaasjad hoopis? Praegune kohustuslik säästurežiim on hea võimalus oma varudega paremini majandama õppida ja saada aru, kuhu raha varem nii palju läks. Kuna enamus ahvatlused – poed, kinod jms – on praegu nagunii kinni, siis teoorias peaks paljudel meist rohkem raha alles jääma. Või teen mina midagi teistmoodi, sest minul küll jääb. Mina käin korra nädalas toidupoes ette mõeldud ja kirjutatud nimekirjaga ja ülejäänud aja kogub pangakaart rahakotis tolmu. Kodus kannan neid riideid, mis kunagi kappi tassitud on, loen neid raamatuid, mis riiulitel on ja saan aru, et ega poole kallimad riided seda kodus istumise aega praegu kuidagi õnnelikumaks küll ei muudaks.

Kui sa muretsed, kas su töö pärast seda jama alles on, siis kasuta praegust aega, et salaja teistest ette joosta: loe oma tööandja või enda tegevusvaldkonna kohta 2-3 raamatut läbi ja vaata ära mõned loengud Youtube´st. Kuna enamus seda nagunii teha ei viitsi, siis on sul suurem tõenäosus tööle tagasi minnes särada ja olla oma tuleviku suhtes kindlam.

Sellele eeltoodud heade uudiste nimekirjale on mul sulle üks „komm“ veel lisaks: Tallinna Keskraamatukogu on teinud e-raamatud tasuta kättesaadavaks kõikidele Eesti elanikele. Ma ei näe küll enam ühtegi põhjust, miks ei saaks praegusest jamast tugevamana välja tulla ja seda aega enda kasuks ära kasutada. Mida sa ootad?

Selle asemel, et praegu oma testamenti kirjutada (vetsupaberile?) võiks hoopis mõelda, kuidas järgmise langusega rohkem võita ja sellega paremini toime tulla. Mida teha teisiti, kuidas olla paremini valmis, kuidas säästa rasketeks aegadeks veidi raha ja kuhu peita paar purgisuppi või vetsupaberirulli.

Mängin praegu tuvimaskiga oraaklit ja ennustan, et praegune jama saab millalgi läbi. Ja sama kindel on see, et millalgi tuleb järgmine jama. Ära ole siis jälle üllatunud, sest ma ju ütlesin sulle. Eksole?


Veel samadel teemadel

Intress 2% kuus

Vali summa
100 €
5000 €
Vali periood
2 kuud
60 kuud
Kuutasu
0 €