Kas unistuste töö leidmine on üldse võimalik?

Kas unistuste töö leidmine on üldse võimalik?

Oled kuulnud seda ütlust, et leia oma unistuste töö ja sa ei pea enam mitte ühtegi päeva tööd tegema? Või seda, et kuna me veedame poole oma ärkveloleku ajast tööl, siis peab töö meeldiv olema? Kindlasti on selliseid „sõnumeid“ veelgi, mille eesmärk on sind segadusse, paanikasse ja masendusse ajada.

Mina olen täna ohtliku kiirusega pensionile lähenemas. Mina saan sel aastal 35 ja ega siin pikka sõitu enam ei ole, kui Eesti meeste keskmist eluiga vaadata. Ei teagi, kas selle eest tuleb „tänada“ naisi, kes meist kauem elavad või mida, aga mingil põhjusel kipub meil, meestel, see küünlake kuidagi eriti kiiresti põlema.

Ja mis põhiline – mina ei ole tänaseni oma unistuste tööd leidnud! See ei tähenda, et ma tööd ei teeks ja 15 aastat järjest lihtsalt CV-sid saatnud oleksin. Mkmm. Mul tiksub palk juba alates sellest hetkest, kui ma 16 sain.

Aga mis on mu kutsumus ja kuidas seda leida? Selle tõttu olin ma juba keskkoolis ärevil nagu loomaarsti juurde viidav chihuahua. Kes seda koeratõugu ei tunne, siis tegemist on üsna lihtsate koostisosadega, mis selle väikese peletise sisse segatud on.

Minul oli väiksena päris keeruline oma sõpru ja klassikaaslasi vaadata, kes tundusid olevat tuleviku osas nii kindlad. Kellest pidi kindlasti proktoloog saama, kellest lendur. Kellest kääbusakrobaat ja kellest trollimehhaanik. Mina kuulasin neid jutte kõrvalt ja mõtlesin, et kuidas te seda nii vara teate? Kõik, mida mina koolis kindlalt teadsin, oli see, et ma tahaks minna koju teleka ette A-rühma vaatama ja keeduvorstiga võikusid sööma. Ja ideaalis peale seda kohe magama. Ei tundu eriti ambitsioonikas ja mingile tulevasele presidendile omane perspektiiv, eksole?

Kui ma nüüd võrdlen oma tänast mina oma selle põhikooli/keskkooli minaga, siis ei saaks öelda, et liiga palju muutunud oleks. Jah, A-rühma ma enam vaadata ei taha, aga seda vaid sel põhjusel, et ma olen kõik osad ära näinud. Aga praegu siin töö juures seda lugu kirjutades kisub küll mõte vahepeal kodu ja keeduvorstiga võikude juurde...

Mis värk siis on ja kuidas leida unistuste töö, millega rahul võiks olla ja mis eriti oluline: millega mu vanaema rahul oleks ja millest ta uhkusega poe ees teistele külamuttidele räägiks stiilis, et minu pojuke on juba väikesest peale trollimehhaanik!

Väidetavalt on need inimesed ikkagi vähemuses, kes juba looteeast saati oma täpset elukutset teavad. Kui sa paljude levinud väidete tausta kontrollid, siis ilmub sealt igasugu huvitavaid asju välja. Näiteks Steve Jobs. Kui ma saaks eurose mündi iga kord, kui keegi koolitaja vms räägib: „Vot, Stiiv teadis kohe, et ta on disainer ja hakkab maailma parimaid telosid ja kompuutreid tegema“, siis ma oleksin rikas ja ei peaks teile siin odava raha eest kirjutamas käima.

Steve ei teadnud sul mitte **** noorena. Tema ideaalmaailmas oleks tast saanud munk või põõsalehti suitsetav hipi. See oli puhas juhus, kuidas ta mingeid arvuti juppe ehitama ja müüma hakkas ja tõeline motiiv tema esimeste IT liigutuste taga oli – paramparaaa – kiire plekk! Ehk siis see jutt, et tal oli juba sündides naba asemel USB auk ja kindel veendumus saada selleks, kelleks ta sai, ei kõlba koera hänna alla ka, kui kasutada mu kurikuulsa vanaema sõnu.

Mida rohkem uurida ja lugeda, seda enam selgub, et väga palju meile eeskujuks olevaid inimesi on oma tee sajaga juhuslikult leidnud. Kuskilt on minema hakatud, elu on igasugu kurvipalle sisse visanud ja paljud on seetõttu lõpetanud üldse jumala teises kohas. Ehk siis nagu öeldakse: iga koer võib juhtkoer olla, kui sul pole vahet, kuhu sa lähed. Hakka lihtsalt juba minema.

Mis aga tegelikult välja tuleb, kui uurida inimeste rahulolu oma töö kohta? Selgub, et inimesed muutuvad oma misiganes tööd tehes järjest õnnelikumaks seetõttu, et nad muutuvad oma töös järjest paremaks. Ma olen isegi sellist uuringut lugenud, kus ülikooli assistendid olid oma töö üle mega õnnelikud ja pidasid seda oma kutsumuseks, kuigi väiksena nad ei läinud õhtul voodisse sooviga saada suurena assistendiks. Neid hinnatakse oma kohtadel järjest rohkem, nad on järjest osavamad ja sealt tagant hakkavad ka õnne kõrvad lõpuks paistma.

Kõik andmed viitavad sellele, et mida kauem ja pühendunumalt sa oma rida ajad, seda enam see sulle südamelähedaseks muutub ja seda õnnelikum sa oled. Kusjuures see „rida“ ei pea sul väikeset peale teada olema.

Ma arvan kahjuks, et siin ei käi lugemas üks nimesid nimetamata Eesti blogerite staar-paarike, kus naine tööd teeb ja mees tööturul ringi kandideerib, aga see lugu oleks neilegi suureks abiks. Seal blogis kirjutab see mees nii, et ega ta ikka iga töö peale ka ei lähe (ja istubki kodus praegu), töö peab talle olema kutsumus ja ideaalne ja tema sisemist Meelist kõditama ja mida kõike veel.

Novott, sellise suhtumisega kaugele ei jõua. Jää oma ideaali ootama või hakka kuskilt pihta ja arene koos elu keerdkäikudega – sinu oma valik. Mina hakkasin samuti lihtsalt millegagi pihta ja olen täna jõudnud oma kohale, mis on mulle järjest rohkem meeldima hakanud, kuna ma olen selles järjest parem ja tulemused räägivad enda eest. Võin öelda, et alustasin täiesti teisest maailmast võrreldes sellega, kus ma täna „oma trolli parandan“.


Veel samadel teemadel

Intress 2% kuus

Vali summa
100 €
5000 €
Vali periood
2 kuud
60 kuud
Kuutasu
0 €