Kas tead, miks sa suuri eesmärke kardad ja kuidas nendega vabalt hakkama saaksid?

Kas tead, miks sa suuri eesmärke kardad ja kuidas nendega vabalt hakkama saaksid?

Pooled teist panid siit juba pealkirja nähes plagama, aga see on okei, sest suurte asjade tegemisel ongi väiksem konkurents. Paljud ei osale suurtes asjades juba hirmukrampide pärast ja seetõttu jääb meile ülejäänutele siin suurem võimalus edu saavutada. Aga kõigepealt väike ajugümnastika ülesanne teile.

Kumb kõlab võimatumalt, kas:

a) panna aastas kõrvale näiteks 2 600 eurot?

b) leida iga nädal üks 50 eurone lisatöö / lisa säästukoht?

Mõni nutikam raalis võibolla juba välja, et tulemus on täpselt sama, sest aastas on 52 nädalat ja 52*50=2600 eurot. Aga tundub, et variant b) on veidi lebom, sest jutt on vaid viiest kümpist?

Räägin täna veidi sellest, mis on elevandi söömise teooria ja kuidas seda põhimõtteliselt ükskõik millise eesmärgi või soovi täitmisel rakendada.

Oled kuulnud kedagi rääkimas, et unista suurelt ja piiranguteta ning miski pole võimatu? Muidugi on see kõik väga änksa ja üllas jutt, et panna endale kõrged eesmärgid, mis teevad sinu ja su lähedaste elu kardinaalselt paremaks, aga üldiselt jääb ebaselgeks, et kuidas neid unistusi saavutada. Ma mõtlen siin kõike alates enda ihu voolimisest kuni rikkaks saamiseni või lihtsalt paremaks inimeseks muutumiseni. Lihtsalt otsusest, et tavai, nüüd hakkan paremaks inimeseks, ei piisa. Suured plaanid muutuvad ruttu ületamatuteks ja siis tekibki tunne, et oled läbi kukkunud. Kuni siis järgmise tuhinani, et vot, seekord on kõik teisiti.

Mul on jumala selgelt meeles aeg, kui avastasin enda jaoks võimalused, mida rahaga saab teha. Peale selle niisama ära kulutamise... Lugesin järjest raamatuid miljokate elulugudest ja sain aru, et ega enamus neist ei olegi terve elu veise sisefilee peal kasvanud ja Visa kuldkaart näpus sündinud. Paljud on alustanud mitte lihtsalt nullist, vaid ka lausa kulmudeni finantsfekaalide järves ujudes.

Kuidas siis on juhtunud nii, et mõned on saavutanud edu ja oma suured eesmärgid, aga teised mitte? Siin tuleb võrrandisse see sama elevandi söömise trikk. Asja uba on see, et mitte keegi ei jõua tervet elevanti korraga nahka panna (suurt eesmärki korraga ära teha) ja siis paljud lasevad ennast eksitada, et oh, kurat, nii suur asi, ma ei hakka proovimagi. Kuigi võiks mõelda, et tavai, täna lõikan jupi londist, homme teise jupi, nädalaga on lont söödud ja asud Dumbo kõrvade kallale. Ja samamoodi tükk haaval söödki selle vaese looma ära. Kui sa veel nii suudaks mõelda, et suurte asjade tegemisel on suurem võimalus edu saavutada, sest seal on hirmu tõttu väiksem konkurents... no siis oled sa edaspidi mu lugude lugemisest vabastatud.

Ülevalpool see kahe ja poole tonni euro kogumise teooria on sama. Sa pead ta omale iganädalasteks väikesteks sammudeks / vahe-eesmärkideks tegema. Mõnel nädalal leiad näiteks väikese hooajalise tööotsa, mõnel nädalal müüd midagi maha, mis kasutuna seisab ja nii neid nädalaid järjes maha tõmbadki ning märkamatult oma eesmärgi poole liigudki. Ära hakka ennast stressi ajama mõttega, et kaks ja pool kilo aastas koguda on võimatu. Ei ole. Sa võid selle nädalase numbri soovi korral igapäevaseks taandada, et projekt veel väiksem tunduks. Põhiline on see, et mõtled oma suurele soovile ja siis reverse-engineerid selle väikesteks juppideks igasse päeva / nädalasse. Loogiline, eksole?

Selle looga tahan öelda, et iga algus on retsilt põnev, kui see endale mänguliseks teha ja tahtejõudu täis oled. Võta näiteks oma viimatine uus töökoht. Esimestel nädalatel timmid pool tundi lipsu sirgeks ja vaatad hoolega, et sokid samast paarist oleks. Hiljem on hea, kui jõuad enne kontorisse maandumist hammastest hambaharjaga sümboolselt üle libistada ja mäletad tudusärgi täiskasvanute maailma särgi (need on need nööpidega) vastu ära vahetada. Eesmärkidega on sama, et alguses on põnev ja pead rohkem vaeva nägema, aga edasi tegutsed järjest rohkem autopiloodil, sest muster jääb harjutades sisse ja see peabki nii olema.

Sa pead vaid alustama, see on kõige võti. Tee tänasest alates 1 kätekõverdus, hakka tagasi maksma ühte võlga, kustuta telefonist 1 vana kontakt, joo 1 klaas vett, loe 1 lehekülg raamatut, kirjuta 1 lõik päevikut, orgunni endale 1 lõuna kellegi targemaga, keda imetled. Ja alusta täna, mitte homme. Homme kordad seda kõike. Ja nii sa elevanti söödki: jupi haaval ja märkamatult.

Kuidas teen mina nii, et motti jaguks ja suudaksin peale mitut tegutsemisaastat endiselt kilavate rahanarkomaani silmadega mööda linna ringi tuuseldada ning liigkasuvõtmise võimalusi otsida? Igaljuhul mitte nii nagu mulle täna lõunal ringi jalutades tundus – teeks ühe petukuu, saeks poes pangakaarti nagu homset ei oleks ja ostaks igasse kuusse omale ühe linnatuusiku. Õnneks aitas siin vana hea alkohoolikute trikk. Helistasin sõbrale, kurtsin muret ja hakkasin hoopis selle postituse mustandit tegema. Ja raha on alles!

Ma mõtlen iga natukese aja tagant uuesti üle, miks ma seda kõike teen ja mis eesmärke ma taga ajan. Teen omale mõttes pai, et tubli poiss, neli aastat olen oma eesmärke taga ajanud ja vaata, kui palju asjad arenenud on. Kes see teine ikka koera saba liputab, kui mitte koer ise, eksole: seega ütlen, et ma pean ennast väga järjekindlaks noorsandiks, mis puutub eesmärkide tagaajamisse. Olgu selleks siis mõni potentsiaalne pruta, rahaline eesmärk või töine saavutus.

Ma teen seda juba ammu nii, et mõtlen omale selgeks, mis tunne mul oleks, kui saan kätte soovitud eesmärgi. Siis edasi mõtlen umbes ajale, mis selleks võib kuluda. Järgmiseks jagan aja kuudeks ja nädalateks ning selle omakorda päevadeks. Ja siis teen iga päev ühe väikese jupikese, mis on samm mu suure eesmärgi suunas. Nii elevanti süüaksegi ja suuri eesmärke maha murtaksegi!

PS. Raskeid aegu võid huumori mõttes võrrelda elevandi privaatsete kehaosadega. Need ei peagi hästi mekkima, aga ka need tuleb ära süüa.

Head isu.


Veel samadel teemadel

Intress 2% kuus

Vali summa
100 €
5000 €
Vali periood
2 kuud
60 kuud
Kuutasu
0 €