Esimese kodu ost. Mida tuleks silmas pidada?

#Finants

Esimese kodu ost. Mida tuleks silmas pidada?

Kodu ostmine on elus väga tähtis etapp. Kuigi mõnel inimesel tuleb kinnisvara soetamist ette mitmeid kordi, on neist kõige märgilisema tähtsusega ikkagi see kõige esimene. Mõistetavatel põhjustel kerkib sellega seoses esile mitmeid küsimus ning, et abiks olla, pakub Raha24 välja mõned praktilised nõuanded, millest koduvalku teekonnal abi võiks olla.

Kuidas mõjutavad rahalised võimalused esimese kodu valimisprotsessi?

Kodu ostmine on seotud suurte väljaminekutega. Pangalaenu võtmine on tähtis samm, mis tähendab, et see peab olema hoolega läbi mõeldud. Finantsteenuste kasutamine, eriti nii suurte väljaminekute puhul, peaks põhinema laena targalt põhimõtete järgimisel. Kohustused on laenamist silmas pidades kõneväärt teemavaldkond, kuid kinnisvara puhul seisneb raha tähtsus ka muudes asjades, mida ei tohiks mingil juhul tähelepanuta jätta.

Raha ehk eelarve paneb paika, millist tüüpi kinnisvara poole esimese (või ka juba mitmenda) kodu valikul vaatama peaks. Siit ka esimene praktiline nõuanne: ole oma võimaluste suhtes realistlik ning vaata vaid neid objekte, mis mahuvad hinnaga paika pandud piiridesse! Unistamine on küll tore, kuid õhulossi elama asumine on võimalik vaid muinasjutus. Seetõttu on pettumuse vältimiseks (ootus vs reaalsus) mõistlik jääda meeldivate kodukandidaatide vahel valides kahe jalaga maa peale.

Millistele nõudmistele peaks kodu vastama? Kaardista tähtsaimad!

Kui esimeses punktis käsitletu on selgeks mõeldud, võib alustada juba tõsisema tööga - planeerimine! On väga tähtis teada, millised on Sinu või kogu perekonna vajadused hetkel, mil oma esimese kodu suunas suuremaid samme astud. Kodus peab olema kõigil mugav ning ruumi parasjagu, et kõik võiksid end vabalt tunda. Muidugi pole ideaali võimalik alati saavutada, kuid alustuseks on hea määratleda minimaalsed nõuded, millest vähemaga on keeruline toime tulla.

Näiteks on uues kodus üksinda elama asudes võimalik saada hakkama küllalt vähese ruumiga. Noorele inimesele piisab stuudio tüüpi korterist, mida siis järgmistes eluetappides on võimalik suurema vastu välja vahetada. Iga asi omal ajal, nagu öeldakse! Suurema pere puhul tuleb tavalisest siiski rohkem pingutada, sest oma nurgast unistab ilmselt igaüks ja seega jääb vaid ühest ruumist selgelt väheks.

Esimene kodu ei pea aga alati olema korter. Mõnel juhul on elatud suurema osa aja üürikorteris ning kui tekib võimalus soetada isiklik eluase, siis mõeldakse kohe suurelt. Miks mitte võimalust kasutada ning otsustada maja kasuks, kui vahendeid selle ostuks jagub? Tegelikult ei olegi siin suurt vahet, kas asuda elama korteris või majas. Põhiline on, et kodu vastaks kõikidele põhivajadustele ning vähemalt mingi aja oleks selles võimalik mugavalt ära elada.

Praktiline nipp: kodu valimisel tuleks kaaluda kõiki võimalikke variante, kuid samal ajal peaks meeles pidama, et ostmine ei ole siduv tehing terveks eluks! Kolimine on vajaduste muutumise korral täiesti lubatud tegevus, mistõttu liigseid pingeid eneses valimisega seoses tekitada ei ole mõtet!

Uus või vana ehitis - kumba eelistada?

Kodu valimisel on oluline küsimus, millises ehitises ostetav kinnisvara peaks asuma. Uusarendused on peale viimatist ehitusbuumi kogumas üha suuremat populaarsust, kuna see muutub majanduslikus mõttes järjest rohkematele kättesaadavaks. Uute ehitiste seas leiab valikut igaüks, olgu siis sooviks osta korter, ridaelamu või sootuks eramu. Kuigi valik taandub tihti rahalistele võimalustele, on ka muud, mida sellise tähtsa otsuse tegemisel silmas pidada.

Uusarenduste puhul on kahtlemata teemaks ehituskvaliteet ning arendaja usaldusväärsus üleüldiselt. Teatavasti sõlmitakse suurema osa uusehitiste puhul ostulepingud ammu enne seda, kui kopp maasse on löödud. See on ka põhjus, miks paljud ei julge riskida ning otsustavad hoopis mõne vanema ning juba “järgi proovitud” objekti kasuks. Boonuseks on muidugi asjaolu, et tavaliselt on vanemas ehitises asuv kinnisvara märksa rahakotisõbralikum!

Plussid kinnisvara ostmisel uusarendusse:

  • panga pakutavad lepingutingimused uusarenduses asuva objekti soetamiseks on soodsamad, näiteks küsitakse sissemaksuks tihti vaid 10%;

  • uhiuue ehitise puhul on võimalik kohe alguses kaasa rääkida sisekujunduses, mis tähendab, et sisse kolides on kõik juba vastavalt soovidele tehtud;

  • uusarenduses võib saada häid diile, kus tutikas köögimööbel või mahukas panipaik on juba hinna sees!;

  • kolides uude elamukvartalisse on infrastruktuuri loomisel lähtutud suures osas kaasaegsetest lahendustest - mänguväljakud ning kergliiklusteed tuuakse suisa ukse ette;

  • vastvalminud elamisse kolides loob hea enesetunde teadmine, et seal ei ole varem keegi teine sees elanud.

Plussid kinnisvara ostmisel vanemasse ehitisse:

  • kinnisvara hind vanemates majades on soodsam kui uusarenduste puhul;

  • “sissekäidud” objektide puhul on ehitusvead enamasti juba välja tulnud, mis tähendab väiksemat tõenäosust ootamatute ebameeldivuste ilmnemiseks pärast ostutehingut;

  • vanema kinnisvara puhul võib leida väga huvitavaid lahendusi tubade planeeringute osas;

  • päris paljude tehingute puhul kuulub hinna sisse juba mööbel, mis esimese kodu ostjale võib olla korralik rahasääst;

  • uusarenduse puhul ei tea kunagi, kes naabriks võib sattuda (seevastu vanemate majade puhul on täpselt teada, kus elab hull kassitädi või armastab koguneda lärmakas peoseltskond).

Toimiv infrastruktuur muudab elukorralduse mugavamaks!

Kodu valimisel pole olulised vaid neli ümbritsevat seina, vaid ka kõik see, mis sellest piirist väljapoole jääb. Seega on väljakujunenud infrastruktuur valiku tegemisel oluline infokild, sest selle puudumine võib ideaalsena tunduva kinnisvara ostunimekirja ülaosast kiirelt maha tõmmata.

Eriti oluliseks peavad toimivat infrastruktuuri need, kes kasutavad liikumiseks punktist A punkti B vaid ühistransporti. Kõik inimesed ei unista eraldatud maakohas elamisest ning nende jaoks on oluline, et kõik vajalikud asutused asuksid võimalikult kodu lähedal. Kes ikka viitsib päevas mitmeid tunde kulutada lõputule seiklemisele marsruudil kodu-kool-töö-trennid-kodu ja vähendada sellega aega, mil end hubases kodus muidu mõnusalt tunda saaks?

Kodu sisustamine - kuidas jätta endale veidi ruumi hinge tõmmata?

Arvata võib, et kinnisvara ostmisega seoses kerkib esile ka kodu sisustamise teema. Ostetav kinnisvara, eriti kui see on soetatud vanemas ehitises, ei pruugi oma väljanägemiselt ja sisustuselt olla vastavuses isiklike eelistustega. See tähendab, et varem või hiljem võib tulla tegemist renoveerimise või sisustuse ümberkorraldamisega. Mõistagi kaasnevad sellega kulud, mis ei pruugi just väiksemate killast olla.

Selleks, et rahaline koorem kohe suure raskusena õlule ei vajuks, on mõistlik valida isiklike soovidega vähegi vastavuses olev elamispind. Nii tekib võimalus selle muutmisega seotud kulutused jätta mugavalt tulevikku. Et pisutki hinge tõmmata tasub teha ettevalmistusi selleks, et remondi või sisustuse jaoks vajalik raha kõrvale panna. Kogumine mingi kindla eesmärgi nimel aitab saavutada olukorda, kus igas tegevuses ei pea üksnes laenude abile lootma jääma!

Piiratud eelarve puhul võib muidugi ette tulla, et võimalike valikute ring on kitsendatud, mis tähendab, et pisemate ümberkorralduste tegemine võib osutuda vältimatuks. Sellises seisus olles soovitame juba planeerimise algetapis sisse arvestada võimalik lisakulu remondile ja/või mööblile.

Praktiline nõuanne: Kodule esmast hinnapiiri paika seades on mõistlik kohe mõelda, kas ning millises mahus ollakse valmis uuendustööde tarbeks lisaväljaminekuid tegema. Vajadusel tuleks jätta selliste kulutuste jaoks eelarvesse ruumi!


Veel samadel teemadel

Vali summa
100 €
5000 €
Vali periood
2 kuud
60 kuud
Osamakse
0 €
Arvutus on ligikaudne ja võib erineda Sulle pakutavatest tingimustest!