Kliendiuuring: Kas ja kuidas elektrihinna tõus on meie klientide finantsilist seisu mõjutanud

#Kliendiuuring

Kliendiuuring: Kas ja kuidas elektrihinna tõus on meie klientide finantsilist seisu mõjutanud

Viimased paar kuud on toonud paljude eestlaste ellu ootamatult kõrgenenud elektriarved. Uurisime Raha24 klientidelt, kas ja kui palju elektrihinna tõus on ka nende finantsilist seisu mõjutanud. Küsitlusele vastas rekordiliselt 1607 inimest, kellest 57% on naised ja 43% mehed.

Oleme kõigile vastajatele väga tänulikud oma kogemuste jagamise eest!

Elektrihinna tõus on mõjutanud 80% inimeste finantsilist seisu

Detsembris 2021 aastal oli Eestis tarbijahindade kasv 12,2% võrreldes aasta varasemaga, millest ligi 60% tulenes energia kallinemisest. Elektrihinna tõusu taga oli mitme asjaolu kokkulangemine, nagu näiteks elektri defitsiit, tavapärasest külmem ilm ning elektrijaamade hooldustööd.

Küsitlustele vastajanutest 28% andsid teada, et elektrihinna tõus on mõjutanud nende finantsilist seisu väga tugevalt ja 52%, et mõningal määral. Kõigest 20% vastajatest said öelda, et hinnamuudatused ei ole nende finantse üldse mõjutanud.

Koguni üle 100% on kasvanud elektriarve üle 20% vastanutest

Palusime vastajal hinnata, mil määral on nende elektriarve kasvanud. 61% vastajanutest ütlesid, et nende arve on tõusnud kuni 50% ja kõigest 18% vastasid, et tõus on olnud alla 10%. Vastajatest 21% tõdesid, et nende arve on olnud 100% või enam suurem varasemast!

Vaadates neid numbreid, kui palju on tasud tõusnud, tekib tahes tahtmata küsimus „ kuhu edasi“? 88% kõikidest vastanutest arvas, et kuna tekkinud probleem on nö riiklikul tasandil, siis riik peakski ulatama abikäe elektrihinna tõusu osas. Õnneks on riik ka tänaseks tulnud ajutiselt välja meetmetega, et aidata paremini toime tulla ootamatute kulutustega ning loonud võimaluse taotleda nn energiatoetust. Rahandusministeerium on spetsiaalselt välja töötanud lahenduse, mis hüvitab kõigile tarbijatele elektri ja gaasi võrgutasu ning lisaks elektri-, gaasi- ja küttearvete osalise tasumise kuni keskmise sissetulekuga peredele. Esialgne info selle kohta, kas Sinu perel on võimalik toetust saada ja kui suur see olla võiks, saad arvutada spetsiaalselt selleks koostatud näidiskalkulaatorist.

Inimesed on hakanud hinnatõusu tõttu kokkuhoidlikumalt elama

Hinnatõusu tõttu on hakatud oma igapäeva kulutusi üle vaatama ning tegema korrektuure. Uurisime oma klientidelt, kui hinnatõus on neid mõjutanud, siis kuidas plaanitakse tekkinud lisakulud katta. Ligi 30% inimestest püüab katta oma lisandunud kulutusi seni kogunenud säästudest, kuid 22% vastajatest tunnistasid, et kuna sellisteks ootamatusteks säästusid kogutud ei ole, siis peavad nad tekkinud kulutused katma lühiajalise laenu abil. 7% plaanib välja võtta II pensionisambasse kogutud raha. Positiivse noodina tuli küsitlusest välja, et ca 41% vastajatest saab lisandunud kulutustega hakkama oma jooksva kuupalgaga. Pea 90% vastajatest on hakanud kokkuhoidlikumalt elama ja on jätnud hinnatõusu tõttu ära mõned senini tavapärasena tundunud kulutused.

Vaadates üle oma elektritarbimise, on ka Sinul võimalik raha kokku hoida. Soovitame vaadata spetsiaalselt elektrihinna jälgimiseks loodud rakendust Elektrikell või siis vaadata hindu Elering LIVE keskkonnast. Lisaks soovitame silma peal hoida meie Rahablogil, kus oleme välja pakkunud hulgaliselt nõuandeid ja ettepanekuid säästmise teemal. Hiljuti oleme kokku pannud ka mõningad säästunipid, mille abil on võimalik oma tarbimist vähendada. Loe lähemalt siit.

Kokkuvõtteks

Elektri hind on hetkel väga päevakohane ja valulik teema paljude jaoks, kuna see on oma mõju avaldanud üle 80%-le inimestest. Riik on loonud küll ajutised toetusmeetmed, kuid see ei jää alatiseks nii ja ei pruugi olla ka piisav meede Sinu jaoks. Tutvu võimalustega, kuidas oma kulutusi, sealhulgas elektrile, vähendada ning juhul, kui Sa seisad silmitsi tekkinud makseraskusega või tundub, et see lähiajal juhtuda võib, siis võta kindlasti oma laenuandjaga koheselt ühendust.

Raha24-s pakume oma klientidele nii tasuta maksepuhkust, refinantseerimise võimalust kui ka laenu tagasimaksetega alustamise edasilükkamist. Meie laenuhaldurid kuulavad ära Sinu mure ja aitavad muuhulgas ka sobiliku lahenduse leida. Loe võimalustest lähemalt siit.


Veel samadel teemadel

Vali summa
100 €
5000 €
Vali periood
5 kuud
60 kuud
Osamakse
0 €
Arvutus on ligikaudne ja võib erineda Sulle pakutavatest tingimustest!