Aasta lõpus kasvab tarbimislaenu võtmine uutesse kõrgustesse

Aasta lõpus kasvab tarbimislaenu võtmine uutesse kõrgustesse

Eesti Panga pangandusstatistika kohaselt on tarbimislaene võetud viimastel kuudel varasemast vähem, krediidiandja Raha24 prognoosib turu elavnemist aasta lõpus.

Raha24 pikaaegne statistika näitab, et võrreldes suvekuudega sõlmitakse enne aasta lõppu keskmiselt 10-15% rohkem tarbimislaenu lepinguid.

Raha24 juhatuse liige Urmo Kokmann märkis, et väikelaenu võtmine saab uue hoo aasta lõpus, kui algab puhkuste periood ning ees on jõulupühad. „Puhkuste periood toob endaga kaasa laenuturu aktiviseerumise, küll võetakse väiksemaid summasid talvepuhkuse rahastamiseks, tehakse kodus kergemaid remonditöid või soetatakse jõulukinke,“ sõnas Kokmann.

Ta lisas, et kui Eesti Panga andmetel oli septembris väikelaenude aastakasv neli protsenti, siis aasta viimase kahe kuuga on oodata selle numbri mitmekordistumist. „Ka suvine Faktum-Ariko uuring näitas, et 79 protsenti inimestest peab kõige kulukamaks pühaks just jõule ning seda finantskoormust tasandavad inimesed väiksemate summadega.“

Tarbimislaenu keskmine võtja on 40-aastane linnas elav, Eesti keskmist palka teeniv pereinimene. Kõige sagedamini võtavad tarbimislaenu siiski nooremad 25-30-aastased inimesed, kes alustavad iseseisvat elu.

Suuremaid laene võtavad oluliselt rohkem kõrghariduse ja kõrgema palgatasemega inimesed, kelle isiklik netosissetulek on 950 eurot ja rohkem ning palgatöötajad - spetsialistid, kontoritöötajad, ametnikud.

Uuringust

Eestlaste tarbimisharjumusi ja rahalisi kulutusi käsitleva uuringu viis läbi uuringufirma Faktum-Ariko. Juunis kahe nädala vältel läbiviidud uuringus osales 501 inimest üle kogu Eesti vanuses 20-60 eluaastat.


Veel samadel teemadel

Intress 2% kuus

Vali summa
100 €
5000 €
Vali periood
2 kuud
60 kuud
Kuutasu
0 €